niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaAktualnościRajd Polski 2014 - kompilacja wideo WRC

Rajd Polski 2014 – kompilacja wideo WRC

Po emocjach związanych z Orlen Platinum 66. Rajdem Polski 2009 sympatyków jazdy na opis skazano na kilkuletnią „głodówkę”. Czempionat WRC nie gościł w Polsce przez dobre pięć lat… Na szczęście sytuacja zmieniła się w 2014 roku, a szutrowe oesy na Mazurach znów wypełniły się rykiem z wydechów najlepszych konstrukcji na świecie. Dziś wracamy do tamtej imprezy, „odkurzając” również oficjalną kompilację wideo, przygotowaną przez samego promotora cyklu WRC.

Cóż to było za święto! Ku uciesze kibiców, po blisko pięciu latach posuchy czempionat WRC ponownie zawitał nad Wisłę. Do harmonogramu Mistrzostw Świata 2014 włączono bowiem Lotos 71. Rajd Polski – siódmą rundę cyklu, zaplanowaną na końcówkę czerwca (26-29.06). Do Mikołajek zjechała się istna śmietanka widowiskowej jazdy na opis, nie zabrakło także lokalnych „matadorów” i największej, biało-czerwonej gwiazdy – Roberta Kubicy. Włodarze rajdu wytyczyli trasę o długości 335 kilometrów oesowych (odwołano dwie próby o łącznej długości 31 kilometrów). Personalia zwycięzców wskazać miały dwadzieścia cztery odcinki podzielone na aż cztery etapy. W terminarzu nie mogło zabraknąć efektownej, równoległej walki na stadionie w Mikołajkach, który wybudowano specjalnie na… 66. Rajd Polski 2009. Ciekawostką był również fakt, iż imprezę rozegrano przy współpracy z Litewską Federacją Sportów Samochodowych (LASF) – cztery odcinki wytyczono za naszą wschodnią granicą.

Kompilacja filmów WRC z 71. Rajdu Polski – link

Przebieg imprezy opisać można jako… teatr dwóch aktorów. Fabryczne duety Volkswagena zgotowały kibicom prawdziwą wojnę domową, a Sebastien Ogier i Julien Ingrassia „cięli” się z Andreasem Mikkelsenem pilotowanym przez Olę Floene… Sytuacja zmieniła się jednak na dziesiątej próbie. Rozpędzeni Francuzi wyrwali prowadzenie z rąk Mikkelsena, i rozpoczęli ucieczkę od peletonu klasy WRC. Wielokrotni mistrzowie powiększali przewagą praktycznie z każdą metą lotną, aby na koniec pokonać swoich kolegów o przeszło minutę. Podium w Mikołajkach uzupełnił młody, obiecujący talent Hyundai Motorsport – Belg Thierry Neuville. Kategorię WRC2 wygrali Ott Tanak/Martin Jarveoja, WRC3/JWRC padło łupem Lefebvre’a.

fot. Maciej Niechwiadowicz

71. Rajd Polski – gospodarze zostali w tyle

Jak poradzili sobie zawodnicy startujący z biało-czerwonymi flagami na bocznych szybach?Największą nadzieją był oczywiście Robert Kubica pilotowany przez Macieja Szczepaniaka. Polacy rozpoczęli od czwartego miejsca na próbie „Miłki”, lecz już na OS2 wypadli z trasy, „rolowali” i rozbili szybę swojej Fiesty WRC. Jak można się było domyślić, Robert mocno przyspieszył, szybko odrabiając straty. Po piętnastu odcinkach plasował się już na szóstej pozycji, i to mimo kilku przygód, otarć czy złapanego „kapcia”. Niestety, na oesie „Stare Juchy 2” nasi rodacy stracili koło i nie ukończyli etapu. Kubica i Szczepaniak powrócili do walki w systemie super rally, ostatecznie kończąc rajd na odległej, dwudziestej pozycji… Najwyżej sklasyfikowanymi Polakami byli Jarosław Kołtun i Ireneusz Pleskot (Ford Fiesta R5, osiemnaste miejsce w klasyfikacji generalnej oraz siódma pozycja w kategorii WRC2).

Klasyfikację generalną 71. Lotos Rally Poland 2014 znajdziecie na stronie ewrc-results. Po najgorętsze wieści z szutrowych odcinków Rajdu Polski zapraszamy Was na rallyandrace.pl.

W Rally and Race cenimy sobie zdanie naszych czytelników. Zachęcamy Was do wyrażania własnych opinii i dyskusji w mediach społecznościowych. Jesteśmy też otwarci na wymianę argumentów. Wspólnie budujmy i wspierajmy społeczność kibiców oraz polski motorsport!

Jakub Socha
Z motoryzacją związany od dziecka. Ponoć zanim zaczął płynnie mówić, już rozpoznawał wszystkie marki samochodów podczas spacerów w wózku. Fan simracingu. Trenuje, aby przenieść umiejętności z symulatora na prawdziwe tory oraz odcinki specjalne. Najlepiej odnajduje się w roli komentatora, z czym chce związać swoją dziennikarską przyszłość.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Marcinkiewicz i Zentner wygrywają wyścig długodystansowy

Maciej Marcinkiewicz i Adam Zentner przebili się z końca stawki, aby zwyciężyć w pierwszej rundzie sezonu 2023...

Ostałowski i Korpuliński prowadzą po kwalifikacjach w Słomczynie

Dzisiejsze kwalifikacje wyłoniły pierwszych liderów Driftingowych Mistrzostw Polski. Na lekko zmodyfikowanej trasie panowały idealne warunki do jazdy....

Verstappen rzutem na taśmę wygrywa genialne kwalifikacje do Grand Prix Monako

Max Verstappen
Max Verstappen zdobył swoje pierwsze pole position do niedzielnego Grand Prix Monako. Holender w trzymających w napięciu...

Miękoś wygrywa pierwszą rundę WSMP

Mariusz Miękoś odniósł zwycięstwo w pierwszym wyścigu sezonu 2023 Wyścigowych Samochodowych Polski na Torze Poznań. Kierowca GT3...

Były mistrz wygrywa na inaugurację 318is Cup PL

Mistrz pucharu 318is Cup PL z 2020 roku Marcin Lempert odniósł zwycięstwo w pierwszym wyścigu sezonu 2023,...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here