niedziela, 1 sierpnia, 2021
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona główna Rajdy Rajd Safari - shakedown dla Ogiera!

Rajd Safari – shakedown dla Ogiera!

Sebastian Ogier wygrywa dzisiejszy prolog przed Rajdem Safari. Aktualny mistrz świata najlepiej poradził sobie na wąskim odcinku testowym Loldia przy malowniczym jeziorze Naivasha. Prawdziwa walka rozpocznie się w czwartek.

Odliczanie zakończone. Oficjalnie rozpoczęliśmy zmagania w szóstej rundzie czempionatu WRC – Rajdzie Safari, który wraca do kalendarza mistrzostw świata. Choć tegoroczna edycja ma się nijak do piekielnych imprez poprzedniej epoki, to o wakacyjnej przejażdżce nie ma mowy. Przed kierowcami cztery dni ciężkich, rajdowych przepraw po afrykańskich bezdrożach. Organizatorzy przygotowali aż 320 kilometrów oesowych podzielonych na osiemnaście odcinków specjalnych. Załogi czeka więc podróż w nieznane i to w sensie dosłownym, bo żaden z zawodników nie startował wcześniej w tej imprezie. Trzeba więc mieć się na baczności, bo kenijskie drogi nie wybaczą nawet najmniejszych błędów.

fot. wrc.com

Rajd Safari – kenijski dublet Toyoty

Dzisiejszy shakedown o długości prawie 5,5 kilometra był doskonałym preludium przed startem poważnego ścigania. Kierowcy mieli aż 5 prób aby zmierzyć się z afrykańskim wyzwaniem. Wyboje, koleiny i ciasne „tunele” między bujną roślinnością sprawiły kłopot wielu załogom, część z nich zaliczyła bliższe spotkanie z mało gościnną, afrykańską florą.

Najszybsi okazali się kierowcy Toyoty. Wygrał Sebastien Ogier, który na swoim ostatnim, czwartym przyjeździe wykręcił czas 3:42:600. Jego zespołowy partner, Elfyn Evans stracił do Francuza zaledwie 0,1 sekundy. Kolejne miejsca zajęli kierowcy Hyundaia, Thierry Neuville i Dani Sordo. Dopiero dziewiąty był Ott Tanak, dziesiąte miejsce zajął młodziutki Oliver Solberg. Syn rajdowego mistrza świata, który w Kenii otrzymał kolejną  możliwość przetestowania Hyundaia i20 Coupe WRC na własnej skórze poczuł brutalność tej imprezy. Szwed nie ukończył pierwszego przejazdu po uderzeniu w pień drzewa.

Oficjalny start w czwartek, w Nairobi. Dokładne wyniki shakedownu oraz całego rajdu można śledzić na oficjalnej stronie WRC.

Rajd Safari – afrykańskie rytmy z polskimi akcentami

W odcinku testowym wystartowała też legenda rodzimego motorsportu, Sobiesław Zasada. 91 latek, który wraca do rywalizacji w Rajdzie Safari po 24 latach zajął dziś ostatnie, dwudzieste miejsce z czasem 6:52:500. Polak wykonał tylko jeden przejazd w swojej Fieście Rally3 przygotowanej przez polski oddział M-Sportu. Zasada żartował nawet, że trudy rajdu, nierówności i kamienie nie stanowią dla niego problemu, ale dla samochodu będzie to ciężka przeprawa.

Bardzo dobry wynik zaliczył dziś Daniel Chwist, wnuk naszego mistrza. Pilotowany przez Kamila Hellera zawodnik zajął czternaste miejsce i wykonał dwa przejazdy odcinka testowego. Należy jednak dodać, że Chwist na afrykańskie drogi wyruszył w o wiele mocniejszej specyfikacji Rally2.

fot. WRC – oficjalny profil Facebook

Przed nami cztery dni walki z koleinami, głazami i morderczym, afrykańskim szutrem. Trzymamy kciuki za polskie załogi i przede wszystkim, za bezproblemowy przejazd Sobiesława Zasady. Choć Rajd Safari mocno stępił swoje zęby liczymy na to, że będziemy świadkami wielkiego widowiska. Odrobinę brutalnego, niewybaczającego błędów, ale pięknego w swojej prostocie. Zapierającego dech jak kenijskie, surowe krajobrazy.

Jakub Socha
Z motoryzacją związany od dziecka, ponoć zanim zaczął płynnie mówić, już rozpoznawał wszystkie marki podczas spacerów w wózku. Fan simracingu. Trenuje, aby spełnić marzenia i przenieść umiejętności z symulatora do prawdziwego auta.
Poprzedni artykułV runda SMT 2021 – zapisy
Następny artykułWeekend na piątkę

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Maciej Manejkowski o nowym torze Rallycross Poznań

Rozpoczynamy serię materiałów od zawodników, aby zebrać opinię od kierowców z różnych klas na temat nowego toru...

Elektryczna Fabia wykluczona z rajdów!

Choć historia elektrycznej Fabii na rajdowych oesach dopiero się rozpoczęła, być może jesteśmy już świadkami pierwszych perturbacji....

Kultowy Drift Masters w Rydze wystartował!

It’s Riga Baby! Podobno są osoby na świecie, które traktują to powiedzenie jako jedno z najbardziej podniecających...

Renault 5 Turbo 3 – ikona w nowych szatach

Legende Automobiles to mariaż trzech francuskich pasjonatów motoryzacji i amerykańskiego klimatu Los Angeles. Efektem tego połączenia jest...

Ostatnie poprawki w Poznaniu przed MPRC

Dzisiaj w piątek odbyły się ostatnie treningi przed zawodami na nowym torze Rallycross Poznań. Mimo, że obiekt...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Rajd Monte Carlo 2021: Szykana i tablica w miejscu wypadku Tanaka

Podczas tegorocznej edycji Rajdu Monte Carlo organizatorzy przewidzieli kilka ważnych zmian. Jedną z nich są specjalne środki ostrożności w miejscu ubiegłorocznej kraksy Tanaka. W tym...

Jakub Brzeziński wraca do ścigania i wsiada do Rally4!

„Colin”, czyli Jakub Brzeziński, po roku przerwy od regularnych startów wraca w wielkim stylu. Mistrz Polski w klasie 4WD opowiedział nam o swoich szczegółowych...

Mariusz Pelikański wraca za kierownicę – pojedzie w Wałbrzychu autem wybranym przez… kibiców

Mariusz Pelikański, mistrz Peugeot Cup z sezonu 2003 wystartuję podczas jednej z amatorskich imprez organizowanych przez grupę Walim Rajdowy. Znanego „Pelikana” zobaczymy na Wałbrzyskim...

Kto i czym pojedzie w RSMP, czyli co już wiemy o roszadach wśród polskich kierowców

Sezon RSMP 2021 rusza za nieco ponad trzy miesiące, ale niektórzy kierowcy już przedstawili swoje częściowe plany na tegoroczny rok zmagań w krajowym czempionacie. Adrian...