Russell najszybszy przed kwalifikacjami na Yas Marina

142
Russell FP3 Yas Marina
Fot. Mercedes-Benz

George Russell uzyskał najlepszy czas trzeciego treningu przed Grand Prix Abu Zabi. Za kierowcą Mercedesa uplasował się duet McLarena – Lando Norris i Oscar Piastri.

Po piątkowej kraksie w drugim treningu samochód Carlosa Sainza Jr został w całości odbudowany i kierowca Ferrari przystąpił do trzeciej sesji treningowej bez widma kary na dalszą część weekendu Grand Prix Abu Zabi. Bez problemów do porannej sobotniej sesji przystąpił także Nico Hulkenberg, który wywołał drugą czerwoną flagę w FP2.

Pierwsze sobotnie próby na Yas Marina rozpoczął Lewis Hamilton. Brytyjczyk otworzył dzień z wynikiem 1:26.612 na miękkich oponach, a chwilę po nim na pośredniej mieszance Sainz urwał z najlepszego wyniku 0,003 sekundy.

Mocno początek trzeciej sesji przed Grand Prix Abu Zabi rozpoczął Sergio Perez, notując rekordy we wszystkich trzech sektorach na oponach miękkich i ustanawiając swój czas na poziomie 1:25.417. Okrążenie poprawił również Hamilton, zbliżając się do lidera na nieco ponad pół sekundy.

Rekordowy przejazd po kwadransie zanotował George Russell. Kierowca Mercedesa po fioletowych wszystkich sektorach ustanowił wynik 1:25.163. Nie najlepsze pierwsze okrążenie w treningu przejechał Max Verstappen. Holender na miękkiej mieszance stracił do lidera blisko pół sekundy i od razu poinformował zespół, że balans w jego samochodzie nie jest najlepszy, przez co ślizga się na torze. Takich problemów nie miał Fernando Alonso, który po gładkim przejeździe awansował na czwartą pozycję za Lance’a Strolla.

Przed wybiciem połowy czasu przeznaczonego na trzeci trening okrążenie poprawił Verstappen, uzyskując rekord środkowego sektora, choć wynik trzykrotnego mistrza świata wciąż był daleki od ideału, a strata do prowadzącego Russella wynosiła ponad pół sekundy. Progres zanotował także Oscar Piastri, przesuwając się na trzecie miejsce w wynikach.

Na dwadzieścia minut przed końcem kierowcy zaczęli przesiadać się na nowe komplety opon miękkich i sprawdzać swoje tempo kwalifikacyjne. Pierwszy szybkie okrążenie pokonał Alex Albon, który po dwóch rekordowych sektorach przesunął się na drugą pozycję, tracąc do lidera równą jedną dziesiątą sekundy. Przewodzący w tabeli Russell odpowiedział czas zawodnika Williamsa wynikiem 1:24.418, umacniając się tym samym na czele.

Blisko zmiany na pozycji lidera był Lando Norris, jednak zawodnik McLarena ostatni zakręt pokonał driftem i tym samym stracił do najszybszego czas 0,095 sekundy. Kolejne problemy z balansem samochodu miał Verstappen, który porzucił swoje pierwsze okrążenie tuż po przekroczeniu pierwszego sektora.

Większego wrażenia na miękkich oponach nie sprawili kierowcy Ferrari. Charles Leclerc po przekroczeniu linii start/meta uzyskał piąty wynik, natomiast wynik Sainza był dopiero dziewiętnastym w klasyfikacji.

W końcówce nieco poprawił się Verstappen, a także Sainz, choć nie miało to większego przełożenia na czołowe miejsca w klasyfikacji trzeciego treningu.

Klasyfikacja FP3 przed Grand Prix Abu Zabi: