piątek, 27 maja, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaAktualnościVotum pamięci Agnieszki Pyry - zbiórka trwa!

Votum pamięci Agnieszki Pyry – zbiórka trwa!

Rajdowa brać kolejny raz pokazała dowód swojego braterstwa i jedności. Zbiórka będąca hołdem dla tragicznie zmarłej Agnieszki Pyry jest już prawie zakończona.

Tragiczny wypadek i śmierć Agnieszki Pyry podczas tegorocznego Rajdu Śląska sprawiły, że na dłuższą chwilę zapomnieliśmy o rywalizacji, tabelach i walce o tytuł rajdowego mistrza Polski. Organizatorzy natychmiast przerwali wszystkie sportowe próby, zabrakło typowych dla cyklu RSMP wywiadów, obszernych materiałów wideo i podsumowania imprezy. Dodane do kont zawodników punkty przeszły jakby bez echa, trafiając na dalszy plan. I chociaż od samego wypadku, uroczystości pogrzebowych i pożegnania zorganizowanego przez bliskich, rodzinę i współpracowników minęło trochę czasu, to wciąż istnieje okazja, aby złożyć hołd zmarłej pilotce. I dzięki akcji charytatywnej, dołożyć swoją cegiełkę do votum pamięci.

fot. pzm.pl

Realna pamięć, wirtualna pomoc

Zbiórka założona niedawno w serwisie Zrzutka rozeszła się w motorsportowym środowisku dosłownie w mgnieniu oka. Równie szybko zapełniał się postawiony cel. Zaledwie po kilku dniach jesteśmy praktycznie na finiszu, do kwoty 50 000 złotych brakuje już dosłownie trzech tysięcy, a kwota ta maleje z każdą minutą. Celem zbiórki jest zapewnienie dobrej edukacji córce zmarłej pilotki, Krysi. Organizatorzy zaznaczają, że ideą, która przyświeca tej akcji jest przede wszystkim możliwość oddania swego rodzaju hołdu zmarłej koleżance.

Nasza inicjatywa związana ze zbiórką środków na edukację Krysi, córki Agnieszki i Tomka nie wynika z potrzeby środków dla rodziny, lecz dania możliwości wielu osobom, które miały kontakt z Agnieszką wyrażenia chęci upamiętnienia Jej osoby. Krysia była prawdziwym „oczkiem w głowie” Agnieszki – pewnie każda mama kocha swoje dziecko, ale realizowanym marzeniem Agnieszki było na każdym kroku stworzenie Krysi wspaniałego życia i jak najlepszego wykształcenia. Agnieszka dzieliła się ze światem każdym sukcesem Krysi. Wielkim szczęściem dla Agnieszki i Krysi był wspólny, stypendialny, językowy pobyt na Cyprze tuż przed wyjazdem na tragiczny rajd. Wierzymy, że zadbanie ze strony osób chętnych o podziękowanie Agnieszce za jej życie w formie wsparcia przyszłości jej ukochanej Krysi będzie najlepszym aktem pamięci” –  tak brzmi oficjalny komunikat.

Organizatorem zrzutki jest Sopockie Stowarzyszenie Sportowe Automobilklub Orski. Swoją cegiełkę do założonego celu można dołożyć na oficjalnej stronie internetowej zbiórki.

fot. pzm.pl

Ostatni akt pamięci

11 września około godziny 11:00 doszło do poważnego wypadku na Rajdzie Śląska. Honda duetu z numerem 40 wypadła z trasy i z impetem uderzyła w ogrodzenie jednej z posesji. Niestety pilot załogi, Agnieszka Pyra, zginęła na miejscu. Komitet organizacyjny podjął więc decyzję o przerwaniu sportowej rywalizacji i zakończeniu zawodów. O godzinie 15:00 cała stawka rajdu zebrała się pod Stadionem Śląskim, aby minutą ciszy uczcić pamięć pilotki. Najprawdopodobniejszą przyczyną tej wielkiej tragedii była awaria systemu hamowania.

Msza Święta i uroczystości pogrzebowe zostały odprawione w sobotę 18 września. Pilotka została pochowana na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni. Rajdowy hołd złożono między innymi podczas tegorocznego Rajdu Azorów. Adrian Chwietczuk i Mikołaj Marczyk wystartowali na trudnych, szutrowych oesach z naklejkami upamiętniającymi postać Agnieszki. Odpowiednie pożegnanie zorganizowali też jej bliscy i przyjaciele, którzy wspólnie z przedstawicielami trójmiejskiego zarządu PZM i Automobilklubem Orskim, spotkali się na parkingu nieopodal pomnika Westerplatte. Punktualnie o 19:00 zawyły silniki zgromadzonych wokół samochodów rajdowych. Datę tego spontanicznego zlotu wybrano nieprzypadkowo. Agnieszka obchodziłaby wtedy swoje czterdzieste urodziny.

Agnieszka i Tomasz Pyra zdobyli tytuł rajdowego mistrza Polski w klasie Open 2WD 2019.

Jakub Socha
Z motoryzacją związany od dziecka. Ponoć zanim zaczął płynnie mówić, już rozpoznawał wszystkie marki samochodów podczas spacerów w wózku. Fan simracingu. Trenuje, aby przenieść umiejętności z symulatora na prawdziwe tory oraz odcinki specjalne. Najlepiej odnajduje się w roli komentatora, z czym chce związać swoją dziennikarską przyszłość.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Grand Prix Monako – harmonogram, transmisja

Grand Prix Monako 2022 zbliża się wielkimi krokami! Prezentujemy harmonogram weekendu, który tak jak przed rokiem może...

Nowy sezon, nowe zasady

Wystartowały Mistrzostwa Europy Rallycross. ERX ruszył samodzielnie na niezwykle widowiskowym obiekcie Nyirad. W tym roku debiutuje nowy...

Dobry dzień Martyny, Grabowski coraz bliżej tytułu

Tylko 81 tysięcznych sekundy sprawiło, że Przemysław Martyna nie wygrał obu wyścigów piątej rundy Unitel Mazda MX-5...

Pomysł na Dzień Matki w moto-wydaniu? Pytamy o to samych zawodników!

Bez cienia wątpliwości, Dzień Matki to wyjątkowe święto w naszych kalendarzach. Jak mógłby wyglądać ten dzień w...

VTEC Cup Poland 2022 – Tor Modlin [wideo]

VTEC Cup Poland Tor Modlin Civic
VTEC Cup Poland 2022 zawitał na Tor Modlin 30 kwietnia. Kolejna runda to Tor Łódź, 25 czerwca....

NAJPOCZYTNIEJSZE