Rally and Race Team na podium Rajdu Wikinga i „generalki” MSP Rally Trophy!

299
Rally
fot. Roman Podfigórny & Podfigor Foto Team

Mamy to! Nasza redakcyjna drużyna dokonała „niemożliwego”, stając na podium BSK Tech 8. Rajdu Wikinga – finałowej rundy Rajdowego Pucharu Sudetów 2023. Krzysztof Czechak i Bartek Michalski wspięli się na wyżyny własnych możliwości, dosłownie do ostatniego metra walcząc o premierowe zwycięstwo. Druga lokata ma jednak smak triumfu – obroniliśmy brązowy medal cyklu MSP Rally Trophy!

Krzysztof Czechak:

Jesteśmy na mecie BSK Tech 8. Rajdu Wikinga! Bez cienia wątpliwości był to… najcięższy start w tym roku – śnieg i ukryty pod nim lód płatały figle i nie raz napędziły nam strachu. Koniec końców jesteśmy jednak bardzo szczęśliwi, gdyż z Dzierżoniowa wracamy z tarczą!

Ostatnie tygodnie poświęciliśmy na przygotowania. Analizowaliśmy onboardy, staraliśmy się znaleźć zdradliwe miejsca, opracować naszą strategię. Mocno przepracowaliśmy także zapoznanie, skupiając się naprawdę na najmniejszych szczegółach. Wszystko po to, aby powalczyć o utrzymanie się na podium MSP Rally Trophy i drugi z rzędu, brązowy medal.

Patrząc na stawkę i sto dwadzieścia załóg na liście startowej, finisz w pierwszej dziesiątce przyjmowaliśmy za spory sukces, zaś podium było wyłącznie w sferze marzeń. Ustaliliśmy, iż będziemy podróżować rozsądnie, bezpiecznie, nie popełniając głupich błędów. Byliśmy bowiem przekonani, że taka taktyka zaprocentuje. Okazało się jednak, że zaatakowaliśmy nieco mocniej, efektem czego były trzy, mniej lub bardziej stresujące przygody. Samochód wytrzymał, my meldujemy się na drugim miejscu w „generalce” tegorocznego Wikinga. Co ważniejsze, realizujemy nasz plan w stu procentach, zdobywamy brąz w Pucharze Sudetów!

Mocne zakończenie sezonu i kolejny sukces mają dla nas podwójne znaczenie. 8. BSK Tech Rajd Wikinga był bowiem naszym… ostatnim występem w pucharze MSP Rally Trophy. Bez kokieterii, rywalizacja z tak świetnymi zawodnikami była dla mnie prawdziwym zaszczytem. Cieszę się że pokazałem „ludziom z gór”, iż dziennikarz z Wielkopolski może walczyć z nimi jak równy z równym. Niski ukłon dla organizatorów – spędziłem u Was dwa lata, a Rajdowy Puchar Sudetów wychował mnie, nauczył jazdy i przygotował na nowe, większe wyzwania!

Na koniec, dziękuję całemu zespołowi Rally and Race Team – bez Was ten sukces nie byłby możliwy. Dziękuję Jankowi Korneckiemu z Kornecki Auto Sport i Romkowi z RS Technology Rally Team. Dziękuję Bartkowi za jego pilotaż i zaangażowanie, Kubie oraz Irkowi. A dziś chciałbym przede wszystkim wyróżnić Piotrka Fukowskiego, który stał się ojcem naszego dzierżoniowskiego sukcesu. Ja kręcę kierownicą – bez Was nie miałbym żadnych szans!”.

Bartosz Michalski:

Mamy to, przecięliśmy linię mety ostatniej imprezy w sezonie 2023! W moim odczuciu 8. Rajd Wikinga był prawdziwym… emocjonalnym rollercoasterem. Najpierw odwołana próba, a później „kapeć” na Jodłowniku, który mocno pokrzyżował nasze plany. Po pierwszej pętli wydawało się jednak, że wyczerpaliśmy limit pecha, że możemy przyspieszyć. Potwierdzały to kolejne odcinki, gdzie notowaliśmy odpowiednio piąty, drugi oraz trzeci wynik. Finałowy przejazd „Różanej” wygraliśmy z przewagą trzech sekund, mieliśmy komfortową sytuację. Po siedmiu sprawdzianach zajmowaliśmy drugą lokatę, do szczęścia brakowało tylko mety.

A jednak, musieliśmy wprowadzić odrobinę pikanterii i rozgrzać zmarzniętych kibiców. Na OS8 „Jodłownik” wjeżdżamy do rowu, samochód gaśnie i odmawia posłuszeństwa, nasze marzenia o podium i medalu MSP Rally Trophy gasną wraz z elektroniką na wyświetlaczu. Emocje dosłownie sięgały zenitu. Nagle okazuje się, iż jakimś cudem Krzysztof uruchomił wóz – wracamy do walki. Straszą nas niepokojące dźwięki i oczywiste uszkodzenia, ale nie poddajemy się. Na start „Dobrocina” wjeżdżamy na czas, kilka sekund przed spóźnieniem. Ostatnia próba sezonu 2023 była naszym „być albo nie być”. Z opresji wychodzimy jednak zwycięsko – wygrywamy ostatni odcinek ze sporą przewagą i wracamy na drugie miejsce!

Na mecie pojawiły się łzy szczęścia, zawody kończymy w strugach zasłużonego szampana. Podsumowując, Rajd Wikinga był arcytrudnym wyzwaniem – śnieg, lód i błoto dawały się nam we znaki. Dlatego meta, podium i walka o zwycięstwo do ostatniego metra smakują jeszcze lepiej. Zwłaszcza, że zdobywamy brązowy medal w Rajdowym Pucharze Sudetów.
Z tego miejsca chciałbym podziękować Krzysztofowi za cały ten rok, za świetną jazdę i za każdy pokonany wspólnie kilometr. Dziękuję także Piotrkowi, Jankowi, Romkowi, Jakubowi oraz Irkowi – cieszę się, że mogę być częścią tak wspaniałego przedsięwzięcia, w którym obok celów sportowych, realizujemy też własne marzenia. Dziękuję też naszym rywalom oraz kibicom. Fakt iż mogliśmy dać Wam odrobinę uśmiechu napawa mnie wielką dumą!”.
fot. Roman Podfigórny & Podfigor Foto Team

Rally and Race gotowe na nowe wyzwania!

Jeśli chcecie towarzyszyć nam w tej podróży, zaobserwujcie profil Rally and Race Team w mediach społecznościowych. Znajdziecie tam wszystkie relacje z naszych startów, filmy z przejazdów i onboardy, a także pełne, rajdowe „zaplecze”. Pokazujemy świat motorsportu od podszewki, opisując zarówno blaski, jak i cienie tej dyscypliny. Zapraszamy również do kibicowania nam bezpośrednio na rajdach – nasz serwis zawsze stoi przed Wami otworem!

Za obsługę redakcyjnej maszyny odpowiadają Jan Kornecki z Kornecki Auto Sport i Romek Krętuś z RS Technology Rally Team. Starty Rally and Race Team wspiera redakcja Rally and Race, Gmina Jarocin, Ecumaster, Millers Oils, Block Motorsport, a także Gazeta Jarocińska.

Komplet informacji o MSP Rally Trophy znajdziecie na oficjalnej stronie czempionatu. Po więcej wrażeń z dolnośląskich odcinków specjalnych zapraszamy Was na rallyandrace.pl.

W Rally and Race cenimy sobie zdanie naszych czytelników. Zachęcamy Was do wyrażania własnych opinii i dyskusji w mediach społecznościowych. Jesteśmy też otwarci na wymianę argumentów. Wspólnie budujmy i wspierajmy społeczność kibiców oraz polski motorsport!