Wojciech Woda najszybszy w Akademii FIA w Cremonie

Wojciech Woda
Wojciech Woda, © KSP Reportages

Za nami finałowy weekend wyścigowy Kartingowych Mistrzostw Europy i Akademii Kartingowej FIA, w której startowało dwoje polskich kierowców. Ostatnia runda była niezwykle udana dla Wojciecha Wody, który wpisał się do historii jako kolejny polski zwycięzca eliminacji FIA Karting Academy Trophy. Klara Kowalczyk finiszowała w finale na 11. pozycji.

Weekend w Cremonie był niezwykle udany dla polskiego reprezentanta Wojciecha Wody, który od początku rywalizacji prezentował się znakomicie. Polak zdobył pole position w treningu oficjalnym wyprzedzając lidera i późniejszego zwycięzcę cyklu Hugo Martiego z Hiszpanii, a w heatach kwalifikacyjnych był niepokonany wygrywając wszystkie trzy biegi ze swoim udziałem.

W wyścigu finałowym Wojciech Woda wystartował z pole position i tylko raz, na krótko, oddał prowadzenie Hugo Martiemu. Od siódmego okrążenia, aż do mety był liderem wyścigu i jako pierwszy minął linię mety. Zwycięstwo dało Wodzie szóstą lokatę w klasyfikacji generalnej.

Druga polska reprezentantka Klara Kowalczyk w finale zaprezentowała się równie znakomicie. Wyprzedzała w trakcie finału jedenaście razy i ostatecznie przesunęła się o osiem pozycji do przodu względem startu. Z pewnością wynik Klary byłby lepszy, gdyby nie „tradycyjne” kłopoty sprzętowe, z którymi wielu kierowców borykało się w każdej rundzie (sprzęt dostarczany był przez organizatorów serii) oraz kuriozalna kara utraty trzech pozycji po jednym z treningów.
W czasówce młoda Polka zanotowała dopiero 31. pozycję, za to w heatach poprawiła swój wynik plasując się kolejno na siódmej (+P9), piętnastej (+P1) oraz szóstej (+P9) pozycji. W finale ruszyła z 19. miejsca, a ukończyła na 11. W klasyfikacji generalnej zajęła 12. pozycję.

Klara Kowalczyk

Zwycięzcą tegorocznego sezonu FIA Karting Academy Trophy został Hiszpan Hugo Marti, który w klasyfikacji generalnej wyprzedził Australijczyka Maksa Waltona i Litwina Markasa Silkunasa. Hiszpan finiszował w finale w Cremonie na szóstej pozycji, Litwin był trzeci, a Australijczyk zajął dopiero dwudzieste piąte miejsce po dotkliwej karze dziesięciu sekund.