sobota, 9 grudnia, 2023
42 numer w sklepie online, dostawa GRATIS
Strona głównaNA TOPIEZasada oraz Snijers w ćwierćfinale oficjalnego plebiscytu FIA ERC

Zasada oraz Snijers w ćwierćfinale oficjalnego plebiscytu FIA ERC

W drugiej, ćwierćfinałowej parze plebiscytu na najlepszego zawodnika ERC w historii zmierzą się Sobiesław Zasada oraz Patrick Snijers. W pierwszej rundzie Polak pokonał Antonio Zaniniego, zaś Belg rozprawił się z Bernardem Darniche.

Zasada należy do ekskluzywnego grona (trzech zawodników w historii – Zasada, Rossetti, Kajetanowicz), którzy sięgnęli po europejski hat-trick. Polak dokonał tego w 1966, 1967 i 1971 roku. W 1966 Sobiesław wykorzystywał kilka konstrukcji – Rovera 2000, Steyr Pucha 650 TR oraz… legendarnego Mini Coopera. W duecie z Kazimierzem Osińskim udało mu się zatriumfować w jednej rundzie – włoskim Rallye dei Fiori. Drugą wiktorię z rzędu wywalczył za kierownicą Lancii Fulvii Coupe, Porsche 911 oraz Porsche 912. W 1971 roku nasz rodak pozostał wierny niemieckiej, rajdowej technologi z Monachium, triumfując w BMW 2002 Ti.

Zobacz też: Kajetanowicz i Rossetti w ćwierćfinale plebiscytu FIA ERC

Rywalem żywej legendy biało-czerwonej jazdy na opis jest obywatel Belgii, Patrick Snijers. „De Lange” zapisał na swoje konto aż siedem wiktorii w ojczyźnie, wygrywając za sterami takich maszyn jak Porsche 911 SC, Lancii 037, BMW M3 oraz Escorta i… Sierry Cosworth. Fakt, iż Patrick podróżował po oesach konstrukcją Forda odcisnął się ponurym piętnem na polskiej historii. W trakcie feralnego wypadku na 9. Zimowym Rajdzie Dolnośląskim 1993 Marian Bublewicz prowadził egzemplarz Sierry wypożyczony właśnie od Snijersa. W 1994 roku Belg wywalczył swój jedyny tytuł mistrza Starego Kontynentu, triumfując w Rajdzie Ypres, Rajdzie Polski oraz bułgarskim Rajdzie Zlatni. Warto dodać, iż Patrick rywalizuje w plebiscycie dzięki „dzikiej karcie”, którą „wręczyli” mu promotorzy czempionatu FIA ERC.

fot. fiaerc.com

Wybieramy cesarza Europy!

Plebiscyt na najlepszego zawodnika w historii rajdowych mistrzostw Starego Kontynentu jest jedną z form celebracji siedemdziesięciolecia czempionatu. Promotor FIA ERC wybrał dwunastu najlepszych zawodników, biorąc pod uwagę czystą matematykę – liczbę startów, tytułów mistrzowskich (minimum dwa), wygranych rajdów i miejsc na podium. Następne cztery miejsca przyznano w formie „dzikich kart” – dla zawodników, którzy zdecydowanie wpłynęli na „swoją” erę turnieju. Głosowanie jest darmowe i odbywa się w formie online, metodą pucharową. Zwycięzca danej pary przechodzi dalej, czytelnicy mają cała dobę na zagłosowanie na danego zawodnika. Poza Kajetanowiczem, nominację otrzymał również weteran biało-czerwonych oraz zagranicznych odcinków specjalnych – Sobiesław Zasada.

Swoje głosy na Zasadę lub Snijersa można już oddawać na oficjalnej witrynie cyklu ERC. Więcej wieści z europejskich i światowych oesów znajdziecie naturalnie na rallyandrace.pl.

W Rally and Race cenimy sobie zdanie naszych czytelników. Zachęcamy Was do wyrażania własnych opinii i dyskusji w mediach społecznościowych. Jesteśmy też otwarci na wymianę argumentów. Wspólnie budujmy i wspierajmy społeczność kibiców oraz polski motorsport!

Jakub Socha
Jakub Socha
Z motoryzacją związany od dziecka. Ponoć zanim zaczął płynnie mówić, już rozpoznawał wszystkie marki samochodów. Fan simracingu. Trenuje, aby przenieść umiejętności z symulatora na tory oraz odcinki specjalne. Najlepiej odnajduje się w roli komentatora.

NOWOŚCI

Dlaczego Przemek Szafrański tak przegrał mimo legendy Subaru

Za nami finał sondy programu "Duda vs Szafrański". Program TVN Turbo przyciągnął uwagę wielu miłośników rajdów, w...

Polscy zawodnicy nagrodzeni na Gali FIA

W piątkowy wieczór w Baku odbyła się coroczna gala rozdania nagród Międzynarodowej Federacji Samochodowej FIA na zakończenie...

Powiększony Inter Europol Competition w European Le Mans Series 2024

Zespół Inter Europol Competition powraca do European Le Mans Series w 2024 roku w powiększonym składzie, wystawiając...

Choinka z dostawą na dachu Subaru Impreza

Choinka Subaru Impreza
Macie już choinkę? Rallye-Magazine pokazuje jak dostarczyć ją przy pomocy Subaru Impreza. Nie róbcie tego w domu! Choinka...

Duda kontra Szafrański – wygrywa Mitsubishi Lancer Grzegorza Dudy

Duda kontra Szafranski - evo subaru
5 sezon programu telewizyjnego Duda kontra Szafrański wygrywa Grzegorz Duda ze swoim Mitsubishi "Evo". Fakt ten wspominamy,...

NAJPOCZYTNIEJSZE