Zielona Oliwka kończy sezon 2023 zwycięstwem na Karowej

186
fot. Gabapix

Hubert Kowalczyk i Jarosław Hryniuk zakończyli sezon 2023 w najlepszy możliwy sposób. Załoga Peugeota 208 Rally4 zajęła najpierw drugą lokatę w klasie R2 na Rajdzie Barbórka, by następnie zatriumfować w legendarnym Kryterium Asów na ulicy Karowej. Zielona Oliwka zamyka tegoroczną kampanię bogatsza aż o cztery medale, przygotowując się już do przyszłorocznej batalii o tytuły mistrzów Polski!

Choć rodzimy motorsportowy kalendarz obfituje w wiele niezwykle emocjonujących imprez, żadna z nich nie może równać się z kultowym Rajdem Barbórka i wieńczącym go Kryterium Asów na ulicy Karowej. Zmagania w stolicy od dekad przyciągają tłumy kibiców, stając się okazją do uroczystego pożegnania sezonu i spotkania swoich idoli. Na oesach tegorocznej, 61. edycji Barbórki nie mogło zabraknąć reprezentacji Zielonej Oliwki, Huberta Kowalczyka i Jarosława Hryniuka. Drużyna Peugeota 208 Rally4 stanęła na wysokości zadania, kończąc tegoroczną kampanię z rajdowym przytupem. Hubert i Jarek zajęli bowiem drugie miejsce na Barbórce, a następnie zwyciężyli w Kryterium Asów w klasie R2, wygrywając z zapasem około… ośmiu sekund! Tegoroczni wicemistrzowie Polski w „ośce” zadedykowali swój taniec z „Panią Karową” wszystkim fanom jazdy na opis, dziękując za wsparcie i zaciśnięte kciuki.

Oliwka
fot. Gabapix

Hubert Kowalczyk:

Sezon 2023 uważam za oficjalnie zakończony! Był to rok obfitujący przede wszystkim w naukę – od zapoznania z samochodem na pierwszych kilometrach Memoriału im. Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza, aż po emocjonujący taniec z „Panią Karową”. W tym sezonie przeżywaliśmy lepsze i gorsze chwile, czując zarówno smak zwycięstwa, jak i gorzką nutę porażki. Mogę jednak stwierdzić, że jestem zadowolony z… każdego tegorocznego startu!

Niezależnie od przeciwności lub problemów zawsze docieraliśmy do mety, zbierając cenne doświadczenie. I zapisując sporo wspomnień, które zostaną z nami na zawsze. Szczególnie zapamiętam niespodziewany wynik w Świdnicy i nagrodę, którą otrzymaliśmy od Kajetana Kajetanowicza, dzisiejszego mistrza świata WRC2 Challenger. Doceniam nasze triumfy w Rajdzie Małopolski i Rajdzie Śląska, gdzie zatriumfowaliśmy w grupie 4. i w „ośce”. I choć na początku towarzyszył mi mały strach, świetnie wspominam też Rajd Barum i pierwsze przetarcie ze stawką Mistrzostw Europy. Wizyta w Czechach mocno otworzyła mi głowę i rozwinęła mnie jako zawodnika. Mam nadzieję, że powrócimy do Zlina w przyszłym roku.

Cięższe chwile przeżyliśmy na szutrowych rundach Mistrzostw Polski. Luźna nawierzchnia była moją piętą achillesową, wiele lat spędziłem na torach kartingowych, gdzie poślizg nie jest czymś wskazanym. To była trudna nauka i motywacja, żeby prędko „odrobić lekcje”.

61. Barbórka i Kryterium Asów to wisienka na torcie tegorocznych startów. Zielona Oliwka zakończyła rok z wysoko podniesionymi głowami, zajmując drugą pozycję w rajdzie oraz pierwsze na ulicy Karowej. Możliwość zaprezentowania się przed tak wielką publicznością było dla nas wielkim zaszczytem. Dziękuję, że byliście z nami, i do zobaczenia wkrótce!”.

Jarosław Hryniuk:

Rajd Barbórka to jak zwykle naprawdę magiczne wydarzenie. Tegoroczna edycja była dla nas szczególna, gdyż tydzień wcześniej odbieraliśmy puchary za wicemistrzostwo Polski w „ośce” i klasie 4. Zależało nam więc na tym, aby odpowiednio się zaprezentować, kończąc sezon z odpowiednim przytupem. Plan był prosty – chcieliśmy jechać bezbłędnie i „czysto”, kończąc na legendarnej już Karowej. Nie wszystko poszło zgodnie z planem, bo złapaliśmy „kapcia” na jednym z przejazdów odcinka „Służewiec”, tracąc około osiem sekund. W tym rajdzie taka strata jest bardzo bolesna, skupiliśmy się więc na unikaniu kolejnych przygód.

„Polfę Tarchomin” pokonaliśmy bardzo rozsądnie, zaś wygrana w klasie na Bemowie dała nam drugą lokatę w Rajdzie Barbórki i awans na Kryterium Asów. Wspomnianą wcześniej magię ulicy Karowej poczuliśmy już w trakcie pieszego zapoznania z trasą. Fakt, iż udało nam się wygrać finałowy przejazd oraz zatriumfować w kategorii R2 jest wręcz idealnym zwieńczeniem kampanii 2023. Chciałbym bardzo podziękować za cały ten rok wszystkim członkom zespołu Zielonej Oliwki i Chmielewski Motorsport. Każdemu zawodnikowi życzę tak komfortowych warunków do pracy i… realizacji swojej pasji. Chylę czoła i dziękuję!”.

 

Zielona Oliwka powróci w 2024!

W sezonie 2023 Zielona Oliwka wzięła udział w piętnastu imprezach, wygrywając cztery z nich i aż jedenaście razy finiszując na podium. Hubert Kowalczyk i Jarek Hryniuk wygrali Tech-Mol Rally i Ecumaster Rally (cykl Tarmac Masters) oraz 2. Valvoline Rajd Małopolski i Rajd Śląska (RSMP). Duet z Oleśnicy kończy rok bogatszy o cztery medale – srebro grupy 4. i 2WD Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, brąz Mistrzostw Dolnego Śląska w klasie Rally4, a także brąz w juniorskiej kategorii czempionatu FIA European Rally Trophy.

Hubert i Jarek nie zamierzają przesypiać przerwy zimowej. Duet obsługiwany przez ekipę Chmielewski Motorsport szykuje się już do sezonu 2024, w którym ponownie zawalczy o najwyższe laury Mistrzostw Polski. Panowie mają w zanadrzu kilka ciekawych informacji dotyczących przyszłorocznej kampanii, jednak na razie będą one owiane nutką tajemnicy!

Jeśli chcecie nieco lepiej poznać postać tego młodego i ambitnego zawodnika, zachęcamy Was do lektury naszego obszernego wywiadu, w którym prześwietliliśmy karierę Huberta i zapytaliśmy go o powody sportowego transferu do świata jazdy na opis. Zapraszamy także do polubienia profilu Huberta w mediach społecznościowych i obserwowania jego startów. W ostatnich tygodniach mieliśmy również przyjemność porozmawiać z Jarkiem, otwierając tym samym zupełnie nową serię „Na prawym”, w całości poświęconą pracy „umysłowych”.

W Rally and Race cenimy sobie zdanie naszych czytelników. Zachęcamy Was do wyrażania własnych opinii i dyskusji w mediach społecznościowych. Jesteśmy też otwarci na wymianę argumentów. Wspólnie budujmy i wspierajmy społeczność kibiców oraz polski motorsport!