Zmarł zasłużony uczestnik Rajdu Dakar

13
Fot. ASO

Zwycięzca Rajdu Dakar 1987 Jan de Rooy zmarł w wieku 80 lat z powodu choroby. Holender przysłużył się popularyzacji grupy ciężarówek w największym rajdzie terenowym świata.

De Rooy znany był pod pseudonimem L’Ours. Choć najwięcej sławy przyniosły mu jego występy w Dakarze zarówno jako kierowca, jak i właściciel zespołu, startował również w rajdach samochodowych oraz w rallycrossie.

Swoje zwycięstwo 36 lat temu odniósł w szóstym starcie za kierownicą ciężarówki DAF Turbo Twin II, gdy trasa biegła jeszcze z Paryża do Dakaru. De Rooy odniósł jeszcze jedno ważne zwycięstwo w rajdach terenowych – w 2008 roku, gdy Rajd Dakar odwołano z powodu zagrożenia terrorystycznego, zwyciężył w Africa Race, który również miał swoją metę w stolicy Senegalu. Tamten rajd zapoczątkował współpracę Team De Rooy z Iveco, która trwa do dziś.

Swój ostatni rajd jako kierowca L’Ours przejechał w 2009 roku. Założony przez niego zespół kontynuował jednak starty. Pałeczkę w rodzinie przejął syn Jana – Gérard de Rooy – który dwukrotnie wygrał Rajd Dakar w latach 2012 i 2016, startując wspólnie z polskim mechanikiem Darkiem Rodewaldem.

W 2024 roku Team De Rooy wystawił trzy ciężarówki. Poza Rodewaldem – który przystępował do rywalizacji jako broniący zwycięstwa w poprzedniej edycji – dla holenderskiej ekipy startowała też w pełni kobieca załoga.

Poza założeniem startującego do dzisiaj zespołu, Jan de Rooy pomagał zaprojektować kilka dakarowych ciężarówek, przyczyniając się w ten sposób do rozwoju całej kategorii.

Z dala od tras rajdów terenowych, de Rooy rozwijał rodzinną firmę transportową, która posiada również polski oddział w Żarach.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata motorsportu obserwuj serwis RALLY and RACE w Wiadomościach Google.