sobota, 9 grudnia, 2023
42 numer w sklepie online, dostawa GRATIS
Strona głównaNA TOPIE17 września 2023 - korzystne zmiany w przepisach dla kierowców

17 września 2023 – korzystne zmiany w przepisach dla kierowców [skrót]

17 września 2023 przyniósł korzystne zmiany w przepisach dla kierowców! Punkty karne znów są ważne rok, a nie jak przez ostatnie 12 miesięcy – (od 17 września 2022) dwa lata. Wraca również furtka na zmniejszenie ilości punktów karnych.

Korzystniejsze zmiany, bo jakby nie patrzeć zmniejszające ryzyko utracenia prawa jazdy  wprowadza ustawa z dnia 26.05.2023. Zgodnie z nią od 17.09.2023 informacje o otrzymanej liczbie punktów karnych zgromadzone w centralnej ewidencji będą usuwane po roku, a nie po dwóch latach od momentu opłacenia mandatu jak do tej pory.

Zmniejszenie ilości punktów karnych

Dla kierowców, którzy posiadają prawo jazdy dłużej niż rok, możliwy jest udział w odpłatnym szkoleniu redukującym sześć punktów karnych. Można to zrobić nie częściej niż raz na pół roku. Kurs redukujący punkty karne składał się będzie z ośmiu „lekcji” po 45 minut + szkolenie praktyczne.

A co z tymi, który otrzymali punkty przed 17 września?

Tutaj niestety zła wiadomość, punkty otrzymane między 17.09.2022, a 16.09.2023 są ważne 2 lata od dnia opłacenia mandatu.

Zobacz też: Czy można myć samochód na podwórku? Nie uwierzysz, ale grozi Ci mandat.

Pozostałe istotne informacje.

Co dzieje się po przekroczeniu 24 punktów?

Kierowca przekraczający 24 punkty karne jest skierowany na badanie psychologiczne i ponowny egzamin, taki sam jak ten, który odbywają kandydaci na kierowcę. Bez konieczności odbywania pełnego kursu, ale do zaliczenia jest teoria + praktyka.

Czy po przekroczeniu 24 punktów tracę wszystkie kategorie?

Tak. Przekroczenie 24 punktów karnych skutkuje zatrzymaniem uprawnień na wszystkie zdobyte dotychczas kategorie prawa jazdy, bez znaczenia w jakim rodzaju pojazdu przekroczenie dozwolonej ilości punktów miało miejsce.

Gdzie odbyć kurs redukujący punkty karne?

Kurs odbyć można w ośrodkach egzaminowania kandydatów na kierowców.

Michał Kwapis
Michał Kwapis
Zawodowo marketingowiec, po godzinach zatopiony w motoryzacji. Od wielu lat związany z różnymi mediami motoryzacyjnymi zarówno od strony tekstowej jak i fotograficznej.

NOWOŚCI

Dlaczego Przemek Szafrański tak przegrał mimo legendy Subaru

Za nami finał sondy programu "Duda vs Szafrański". Program TVN Turbo przyciągnął uwagę wielu miłośników rajdów, w...

Polscy zawodnicy nagrodzeni na Gali FIA

W piątkowy wieczór w Baku odbyła się coroczna gala rozdania nagród Międzynarodowej Federacji Samochodowej FIA na zakończenie...

Powiększony Inter Europol Competition w European Le Mans Series 2024

Zespół Inter Europol Competition powraca do European Le Mans Series w 2024 roku w powiększonym składzie, wystawiając...

Choinka z dostawą na dachu Subaru Impreza

Choinka Subaru Impreza
Macie już choinkę? Rallye-Magazine pokazuje jak dostarczyć ją przy pomocy Subaru Impreza. Nie róbcie tego w domu! Choinka...

Duda kontra Szafrański – wygrywa Mitsubishi Lancer Grzegorza Dudy

Duda kontra Szafranski - evo subaru
5 sezon programu telewizyjnego Duda kontra Szafrański wygrywa Grzegorz Duda ze swoim Mitsubishi "Evo". Fakt ten wspominamy,...

NAJPOCZYTNIEJSZE