wtorek, 6 czerwca, 2023
Strona głównaNA TOPIEDAKAR 2022: Historia jednego filmu

DAKAR 2022: Historia jednego filmu

Na Dakarze często dzieją się dziwne, nietypowe rzeczy i taka też miała miejsce pod koniec tegorocznej edycji. Internet lotem błyskawicy obiegł filmik, na którym „lokales” w pickupie wyprzedza belgijskiego zawodnika. Okazuje się, że… był to dowcip.

Rajdówka kontra „cywilny” pickup – kto powinien być szybszy? Nie, wcale nie rajdówka, jak pokazuje filmik, który stał się dakarowym „viralem” i zagościł nawet na profilach w social mediach takich zawodników, jak zwycięzca Dakaru 2022, Nasser Al-Attiyah, czy zdobywca 3 miejsca, Yazeed Al-Rajhi. Ale… kto naprawdę był szybszy – belgijski zawodnik czy saudyjski amator?

Jak informuje portal „Arab News”, „to nie jest tak, jak myślisz”. Okazuje się, że Mishal Al-Shlowi, 24-letni kierowca widocznego na filmiku Nissana Datsuna (model z 2015 roku), zwyczajnie zażartował sobie z zawodników. Udało mu się to dzięki pomysłowości i odpowiedniemu kątowi kamery, a także współpracy filmowca znajdującego się na pokładzie jednego z helikopterów podążających za zawodnikami. Al-Shlowi jechał równolegle do Belga, ale nie trasą rajdu, co dawało mu przewagę.

W piątek rano jechałem z przybliżoną prędkością 110 do 120 km/h. Kiedy zobaczyliśmy belgijskiego zawodnika na drodze, ja i mój przyjaciel obok mnie byliśmy bardzo podekscytowani. Filmowiec w helikopterze dał nam kilka wskazówek, aby jechać naprzód, gdy zaczęliśmy jechać równoległą trasą, a jego znaki dały mi odwagę, by jechać szybciej i wyprzedzić zawodnika” – wyjaśnił Al-Shlowi.

Mishal Al-Shlowi jest fanem Dakaru, a sam również ma doświadczenie w jeździe terenowej, bo… codziennie jeździ taką trasą na uczelnię, oddaloną o 50 km od jego miejsca zamieszkania. Przyznaje też, że marzy o tym, by kiedyś wystartować w Rajdzie Dakar, ale koszty są zbyt wysokie.

Moim największym wzorem do naśladowania w rajdzie jest nasz niesamowity mistrz Yazeed Al-Rajhi. Chciałbym być częścią nadchodzących Rajdów Dakar” – mówi młody Saudyjczyk.

Być może kiedyś jego marzenie się spełni. Póki co, Mishal Al-Shlowi już skradł zawodnikom show i stał się jedną z gwiazd Dakaru 2022.

AM

Fot. Arab News

Anna Michalska
Twórca portalu crosscountrypolska.pl, fanatyczka rajdów cross-country, licencjonowany sędzia sportu samochodowego i motocyklowego, kocha góry i podróże.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Zwycięski finał Damiana Litwinowicza – Portugalia ERX

Zapraszamy na pełną relację z finałowego wyścigu Mistrzostw Europy Rallycross na torze Montalegre w Portugalii. Damian Litwinowicz...

Cenne punkty za 4. miejsce Rajdzie Podlaskim

Łukasz Byśkiniewicz i Daniel Siatkowski zaprezentowali bardzo dobre tempo podczas 42. Rajdu Podlaskiego, zajmując 4. miejsce w...

Kajetanowicz i Szczepaniak stają na podium WRC2 w Rajdzie Sardynii

Świetny debiut w nowym samochodzie rajdowym zaliczyli Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak, którzy rywalizowali w ostatnich dniach...

Damian Litwinowicz wygrywa 2 rundę ERX w Portugalii

Damian Litwinowicz zapisuje na swoje konto kolejną rundę Mistrzostw Europy Rallycross. Polak tryumfuje na Portugalskim torze Montalegre....

42 Rajd Podlaski 2023 | ACTION by MotoRecords.pl

Grzegorz Grzyb i Adam Binięda wygrywają 42. Rajd Podlaski
42. Rajd Podlaski wygrała załoga Grzegorz Grzyb i Adam Binięda. Zobaczcie jak rywalizacja podczas 3 rundy RSMP...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here