F1 ogłasza kalendarz sprintów w sezonie 2024

188
Chiny wracają do kalendarza F1 ze sprintem
Fot. Getty Images / Red Bull Content Pool

Podobnie jak w tegorocznym sezonie kierowcy F1 wezmą udział w sześciu sprintach F1 w 2024 roku. Liberty Media postanowiło jednak wprowadzić kilka zmian w lokalizacji podczas sobotniego wyścigu na dystansie stu kilometrów.

Wyścig sprinterski zostanie rozegrany na dwóch nowych lokalizacjach, które do tej pory nie gościły tego formatu. Gospodarzem pierwszej odsłony będzie powracający do kalendarza tor w Szanghaju. Nowością będzie również sobotni wyścig na obiekcie w Miami, który do tej pory dwukrotnie gościł kierowców Formuły 1.

Aktualny harmonogram zawiera także dobrze znany tor Red Bull Ring, który od samego początku powstania Sprintów F1 organizuje z powodzeniem zmieniony format weekendu. W przyszłym roku kolejny raz kierowcy będą mieli okazję rywalizować na katarskim Losail, choć tym razem aura powinna być bardziej sprzyjająca ze względu na przeniesienie bliskowschodniej rundy na przełom listopada i grudnia.

Z kalendarza sprintów wypadł za to uliczny tor w Baku, a także legendarny Spa-Francorchamps. Na tych obiektach odbędzie się tradycyjny format weekendu Grand Prix.

Formuła 1 podaje w swoim oświadczeniu, iż według przeprowadzonych badań przez firmę Nielsen obejmujących 21 rynków, podczas Grand Prix Azerbejdżanu 2023 oglądalność w kwalifikacjach wzrosła aż o 83% w porównaniu z drugą sesją treningową z 2022 roku, podczas gdy w przypadku Grand Prix USA było to o 139% więcej, a w przypadku Grand Prix Belgii był to wzrost o 34%.

Zmiany zasad parku zamkniętego

Oprócz zmian w lokalizacjach na listopadowym posiedzeniu Komisji F1 wyrażono chęć zmiany formatu weekendów ze sprintami na rok 2024. Głównym założeniem ma być oddzielenie rywalizacji ze sprintem od samego Grand Prix. Sportowy Komitet Doradczy aktualnie opracowuje również szczegóły dotyczące czasu i zasad parku zamkniętego tak, aby propozycja została przedstawiona Komisji F1 na pierwszym posiedzeniu w 2024 roku.

Harmonogram sprintów w sezonie 2024 F1:

  • Chiny – 20 kwietnia
  • USA (Miami) – 4 maja
  • Austria – 29 czerwca
  • USA (Austin) – 19 praździernika
  • Brazylia – 2 listopada
  • Katar – 30 listopada