Dzisiaj Trybunał Polskiego Związku Motorowego uchylił dyskwalifikację techniczną Jarosława Frydrycha z 6 rundy MPRC 2022. Ta decyzja zmienia całkowicie tytuły mistrzowskie w RWD CUP.

Zawodnik odwołał się odrazu po zakończeniu zawodów – VI runda Mistrzostw Polski Rallycross w Słomczynie. Jednak wyniki sezonu nie zostały wstrzymane. Tytuły rozdane zostały uwzględniając dyskwalifikację i zakładając, że zostanie ona utrzymana w mocy. Gala odbyła się co prawda na tle z napisem „wyniki nieoficjalne”, jednak puchary były imienne. Punkty za „feralną” rundę uwzględnione w klasyfikacji rocznej dawały Jarosławowi Frydrychowi pierwsze miejsce, ale po ich odjęciu spadł na miejsce trzecie.

nieaktualna już klasyfikacja RWD CUP 2022

Teraz, prawie 3,5 miesiące po rozdaniu tytułów i na niecałe dwa tygodnie przed 1 rundą 2023, teoretycznie zmienia się cała tabela Mistrzowska klasy RWD CUP 2022. PZM nie odniósł się jeszcze do decyzji i czy oficjalne wyniki zostaną zmienione. Tak naprawdę nie powinny zostać nadane tytułu w klasie RWD CUP 2022 do wyniku rozpatrzenia odwołania zawodnika odnośnie decyzji sędziów technicznych. Koronacja klasy powinna zostać wstrzymana ponieważ wynik odwołania wpływał na kształt klasyfikacji sezonu.

Problemem okazały się nie jasne przepisy dotyczące instalacji elektrycznej, które dawały możliwość interpretacji przez różne osoby co jest, a co nie jest zgodne z regulaminem.

Tak Jarosław Frydrych komentował całe zdarzenia na gorąco po zakończeniu VI rundy:

Dzisiaj Jarosław Frydrych poinformował o pozytywnej decyzji Trybunału:

„Domniemane odstępstwo techniczne zostało oddalone przez Komisję Trybunału i tym samym odzyskuję mistrzowski tytuł za sezon 2022. Jestem niezwykle szczęśliwy, szczególnie, że na rozstrzygnięcie tej sprawy czekaliśmy wiele miesięcy. Myślę, że oczyszcza to atmosferę w rallycrossowym paddocku i pokazuje, że miejsce rywalizacji sportowej jest na torze. Chciałbym podziękować wszystkim zawodnikom, z którymi miałem okazję rywalizować. To był kawał dobrego ścigania z Wami! Życzę Wam wszystkim takich happy endów i pamiętajcie – nie odpuszczajcie do końca!” – Jarosław Frydrych

Karę dyskwalifikacji w VI rundzie cofnięto również Tomaszowi Adamskiemu, która była nadane z tego samego powodu i tutaj również zawodnik skutecznie odwołał się od tej decyzji.