wtorek, 3 października, 2023
Strona głównaAktualnościHelmut Marko upomniany przez FIA – nie chodzi o nieznajomość geografii

Helmut Marko upomniany przez FIA – nie chodzi o nieznajomość geografii

Doradca zespołu Red Bull Racing Helmut Marko nie trzyma języka za zębami. Wielokrotnie już jego nie do końca przemyślane komentarze były obiektem kontrowersji, a teraz były kierowca Formuły 1 otrzymał oficjalne ostrzeżenie.

Po Grand Prix Włoch, gdzie Max Verstappen ustanowił nowy rekord dziesięciu wygranych z rzędu w Formule 1, Marko pokusił się o skomentowanie formy swojego drugiego kierowcy Sergio Péreza, który w tym czasie tylko pięciokrotnie stawał na podium, mimo, że Red Bull był dominującym samochodem.

„Wiemy, że ma problemy w kwalifikacjach i wahania formy. Jest z Ameryki Południowej i nie jest tak zupełnie skupiony jak Max Verstappen czy Sebastian Vettel” – powiedział należącej do Red Bulla stacji Servus TV.

Zobacz też: Vettel wróci do F1?: „Nie wykluczam tego”

Nie trwało długo zanim te słowa zostały dostrzeżone przez środowisko Formuły 1, a Marko znalazł się w ogniu krytyki nie tyle za nieznajomość geografii – w końcu Meksyk leży w Ameryce Północnej – lecz za utrwalanie rasistowskich stereotypów.

Austriak przeprosił zawodnika za zamkniętymi drzwiami i dopiero po dłuższym czasie zdecydował się na publiczny komentarz. Nie udało się jednak wyciszyć sprawy, która zyskała zainteresowanie Międzynarodowej Federacji Samochodowej.

Przed Grand Prix Singapuru FIA poinformowała, że wystosowała pisemne ostrzeżenie wobec Marko i przypomniała mu o jego obowiązku przestrzegania Kodeksu Etyki FIA.

Tomasz Kubiakhttp://swiatwyscigow.pl
Redaktor naczelny ŚwiatWyścigów.pl, związany z RALLY and RACE od 2014 roku. Wyścigi to moja pasja.

NOWOŚCI

Andrzej Dobosz spocznie na cmentarzu w Świdnicy

Dobosz
Rajdowy Dolny Śląsk pogrążony jest w żałobie. W piątek, 29 września pracownicy Automobilklubu Sudeckiego poinformowali o śmierci...

(Moto)Wizja Tygodnia – 2-9 października

Podkręcamy tempo na antenie Motowizji mimo rozpoczętej jesieni. Nie dość, że zakończymy kolejną rundę playoffów NASCAR, to...

Strzelanina sposobem na rozwiązanie sporu… klienta i właściciela serwisu

Stouts Auto
Do czego może posunąć się niezadowolony klient? Jak pokazuje niedawny przykład z Florydy, desperacja prowadzi do szalonych...

Porsche 911 GT3 R rennsport – kolejna torowa zabawka ze Stuttgartu

Porsche ma nową propozycję dla fanów szybkiej jazdy, którzy nie chcą się ścigać. Porsche 911 GT3 R...

Byśkiniewicz i Siatkowski rajdowymi Wicemistrzami Polski 2023

 Perfekcyjny, bezbłędny sezon i tytuł Wicemistrzów Polski – Łukasz Byśkiniewicz z Danielem Siatkowskim w doskonałych humorach i...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here