Nasser Al-Attiyah nie dał szans gwiazdom z Europy. Dominacja Katarczyka

340
Nasser Al-Attiyah na trasie Qatar International Rally
Nasser Al-Attiyah na trasie Qatar International Rally

Nasser Al-Attiyah i Mathieu Baumel zdominowali Qatar International Rally. To już siedemnasty triumf kierowcy w domowej imprezie. Wielkie nazwiska ze światowego czempionatu nie były w stanie pokonać Katarczyka.

Nasser Al-Attiyah był faworytem Qatar International Rally. Impreza zlokalizowana w Lusajl była drugą odsłoną tegorocznych mistrzostw Bliskiego Wschodu. Podobnie jak przed rokiem, organizatorzy postanowili urozmaicić listę zgłoszeń znanymi nazwiskami ze sceny światowego czempionatu.

Faworytami Katarczyka startującego w Volkswagenie Polo GTi R5 byli mistrzowie świata WRC2 z trzech ostatnich sezonów: Mads Ostberg pilotowany przez Partrika Bartha, Andreas Mikkelsen z Torsteinem Eriksenem oraz Emil Lindholm i Reeta Hamalainen. Trzy duety wystartowały w Skodach Fabiach Rally2 evo.

Zobacz: Andreas Mikkelsen wystartuje w Rajdzie Kataru. Dołączą do niego starzy koledzy

Pierwszy superoes, który zapoczątkował rywalizację, wygrali Mikkelsen i Eriksen. Jednak już od kolejnej próby Al-Attiyah i Baumel oraz Ostberg i Barth, walczyli o prowadzenie. Pod koniec pierwszego dnia przewaga pierwszej ekipy wynosiła 8,1 sekundy.

W sobotę przez chwile prymat wiedli zawodnicy z Norwegii i Szwecji, ale przed finałową próbą musieli uznać wyższość gospodarza. Najpierw Al-Attiyah i Baumel mieli 3,1 sekundy przewagi, ale po 25-kilometrowym „oesie” pokonali o ponad 9 sekund duet Ostberg/Barth. Na mecie przewaga wzrosła do 12,2 sekundy.

Andreas Mikkelsen musiał uznać wyższość gospodarza imprezy
Andreas Mikkelsen musiał uznać wyższość gospodarza imprezy

Zobacz: Mikkelsen: „Myślę, że nie mam szans na Rally1”

Nasser Al-Attiyah po raz siedemnasty zwyciężył w domowej imprezie. Zarówno Mikkelsen oraz Lindholm nie byli w stanie nawiązać rywalizacji z czołowymi załogami. Gwiazdorskie duecie miały problemy z ogumieniem. Mikkelsen i Eriksen tracili na mecie ponad 1,5 minuty. Natomiast Lindholm i Hamalainen jechali o kolejne pół minuty dłużej. W pierwszej piątce zameldował się jeszcze Abdulaziz Al-Kuwari i Lorcan Moore ze stratą prawie 6 minut do lidera.

Emil Lindholm i Reeta Hamalainen nie dali rady pokonać Katarczyka
Emil Lindholm i Reeta Hamalainen nie dali rady pokonać Katarczyka

Więcej informacji ze świata motorsportu znajdziesz na stronie głównej rallyandrace.pl