Nowa punktacja w WRC: punkty za każdy etap?

154
Fot. Jaanus Ree / Red Bull Content Pool

Rajdowe Mistrzostwa Świata WRC czeka pierwsza od siedmiu lat zmiana w systemie punktacji. Zmiany zostały zatwierdzone przez Światową Radę Sportów Motorowych FIA WMSC podczas ostatniego posiedzenia w Baku.

WRC w 2010 roku zaadoptowało zunifikowany system punktacji wprowadzony rok wcześniej do Formuły 1. Punkty za pozycje na mecie otrzymuje od tego momentu dziesięciu najszybszych kierowców. W 2011 roku dodano punkty za Power Stage, a w 2017 roku zwiększono ich ilość, premiując pięciu najszybszych kierowców. System punktacji w takiej formie obowiązuje do teraz.

W sezonie 2024 czeka nas poważna zmiana. Międzynarodowa Federacja Samochodowa FIA w swoim komunikacie nie poinformowała o szczegółach, a jedynie o samym fakcie ratyfikacji nowego systemu. Można jednak doczytać się sugestii, że punkty będą przyznawane nie tylko na mecie rajdu, ale również jego etapów.

„Założenia nowego formatu przyznawania punktów mistrzowskich dla producentów, kierowców i pilotów, zostały zatwierdzone w celu zwiększenia emocji i konkurencyjności, zwłaszcza w niedzielę. Szczegóły oraz rozłożenie punktów na poszczególne dni zostaną potwierdzone przez grupę zadaniową WMSC w późniejszym czasie” – czytamy w komunikacie.

Nie jest wykluczone, że wspomniane punkty za poszczególne dni, będą dotyczyły tylko ostatniego, niedzielnego etapu, gdy różnice w klasyfikacji rajdu są zwykle zbyt duże, aby ktokolwiek podejmował próbę walki o wyższą lokatę.

Podczas posiedzenia w Baku zatwierdzono także inne zmiany w regulaminie WRC, jak ograniczenie ilości układów hybrydowych w grupie Rally1 oraz przywrócenie załóg szpiegowskich dla ekip WRC2.

Na początku przyszłego roku będą podejmowane decyzje o dalszych zmianach w formacie, jak zmniejszenie dolnego progu kilometrów oesowych rundy WRC.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata motorsportu obserwuj serwis RALLY and RACE w Wiadomościach Google.