Nowy Nissan GT-R – ostatni swojego rodzaju?

Fot. Nissan

Nissan oficjalnie zaprojektował światu najnowszą odsłonę modelu GT-R. Spekuluje się, że będzie to ostatni przedstawiciel generacji R35.

Następca modelu Skyline GT-R został zaprezentowany na salonie samochodowym w Tokio w 2007 roku, a pierwsze egzemplarze trafiły do klientów w kolejnym roku. Jest więc produkowany znacznie dłużej od poprzednika i doczekał się wielu wyścigowych odmian – nie tylko w rodzimej serii Super GT, ale również w międzynarodowych klasach GT1 i GT3.

Ze względu na coraz bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące bezpieczeństwa oraz wpływu na środowisko – w tym norm hałasu – GT-R stopniowo zaczął znikać z kolejnych rynków. Gdy Nissan zrezygnował z roku modelowego 2022, wszystkim wydawało się, że Godzilla umarła. Japoński producent wypuścił jednak nowy model rok później, co spotkało się z ogromną reakcją rynku. Teraz zapowiedział przyszłoroczną odmianę, która według ostatnich doniesień naprawdę może być tą ostatnią.

Nową ofertę przedstawiono na razie tylko na rynek japoński. Rodzimi klienci producenta będą mogli wybierać spośród ośmiu wariantów dwóch różnych modeli. Jeżeli chodzi o «zwykłego» GT-R-a Premium Edition, na uwagę zasługują wersje T-spec oraz GT-R Track Edition engineered by NISMO – zamontowano w nich nowe pierścienie tłoków, korbowody oraz wał korbowy, wzięte z modelu GT-R NISMO Special Edition. Jak zapewnia producent, wymienione komponenty sprawiają, że silnik szybciej wkręca się na obroty, a turbosprężarka szybciej osiąga docelowe ciśnienie.

GT-R NISMO Special Edition wciąż istnieje, lecz Nissan nie zdradził, czym dokładnie będzie się różnić od Premium Edition. W udostępnionych materiałach mowa jedynie o „specjalnym tuningu NISMO”. Na pewno będzie wiadomo więcej przed rozpoczęciem sprzedaży w czerwcu.

Prawdopodobny następca GT-R-a R35 został już ujawniony. Podczas ostatniego salonu w Tokio Nissan pochwalił się konceptem Hyper Force, choć nie wiadomo na razie nic o jego wprowadzeniu do produkcji.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata motorsportu, obserwuj serwis RALLY and RACE w Wiadomościach Google.