środa, 22 marca, 2023
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaInformacje prasoweNowy tor na motorsportowej mapie Polski do końca 2024 r.

Nowy tor na motorsportowej mapie Polski do końca 2024 r.

Jest plan i koncepcja inwestycji na zmodernizowanie, a w zasadzie na powstanie całkiem nowego obiektu motorsportowego w Polsce. Ma to być tor kartingowy, rallycrossowy i motocyklowy. Koniec budowy pierwszego etapu inwestycji przewidziany jest na koniec 2024 roku.

Chodzi o zapomniany tor, który lata świetności ma już dawno za sobą. Mają powrócić tam nie tylko wyścigi gokartów, zbudowana ma być również nitka do rallycrossu i dwie przystosowane do wyścigów motocyklowych. Jest poważny plan i koncepcja na wydanie kilkudziesięciu milionów złotych na nowy obiekt motorsportowy z prawdziwego zdarzenia.

Zobacz też: 1. Rajd Świdwiński [wideo]

Lata świetności minęły

Na torze, który kiedyś tętnił życiem ostatni raz poważne zawody odbywały się około 20 lat temu. Autodrom na którym laury zdobywał młody Robert Kubica mieści się w Biłgoraju przy ulicy Motorowej i na dzień dzisiejszy wygląda tak:

fot. profil Facebook Automobilklub Biłgorajski

Automobilklub Biłgorajski robi co może aby obiekt jakkolwiek żył. W ostatnich latach odbywały się tam zloty samochodowe czy zawody motocyklowe a w ciągu kilku ostatnich miesięcy zorganizowanych zostało kilka wolnych treningów w formie track day. W niedzielę 10 lipca odbędzie się ostatnia impreza przez przebudową toru. Będzie to Super Sprint o Puchar Prezesa Automobilklubu Biłgorajskiego. Z części obiektu korzysta też zamojski Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, od kilku lat prowadzący tu teoretyczne i praktyczne egzaminy na prawo jazdy.

Pierwszy etap – tor wyścigowy

Inwestycja ma zostać zrealizowana w dwóch etapach. Etap pierwszy zakłada rozbudowę i modernizację istniejącego toru wyścigowego. Jego długość ma wynosić 1,2 km a szerokość od 8 do 14,5 m. Ma to powstać na potrzeby organizacji zawodów m.in. kartingowych, samochodowych, motocyklowych i doskonalenia technik bezpieczeństwa jazdy. Jego zapleczem ma być nowoczesny budynek wielofunkcyjny oraz trybuny dla 500 widzów. W planach jest też park maszyn z drogami dojazdowymi i zapleczem technicznym oraz strefa serwisowa. Ten etap ma kosztować 26 mln zł z czego 15 mln pochodzić będzie z Polskiego Ładu. Resztę samorząd wyda z własnego budżetu, chyba, że znajdzie inne, dodatkowe źródło finansowania. Ten etap ma zostać zrealizowany do końca października 2024 roku. Na oferty potencjalnych wykonawców samorząd czeka do 7 lipca.

„Ponadto powstanie nowy plac egzaminacyjny na potrzeby WORD, niezbędne parkingi z ładowarkami pojazdów elektrycznych, zaplecze sanitarne i ogrodzenia, wały ziemne redukujące hałas, drogi i chodniki” – mówi Katarzyna Kobel z biura ds. komunikacji medialnej, informacji i promocji Starostwa Powiatowego w Biłgoraju.

Tor rallycrossowy w drugim etapie

W drugim etapie rozbudowy toru w Biłgoraju przewidziane jest dobudowanie toru rallycrossowego, zbudowanie płyty poślizgowej a także Ośrodka Doskonalenia Technik Jazdy (wraz z budynkiem WORD), hotel i SPA oraz druga trybuna dla kibiców. Ten etap ma kosztować 26 mln zł. Pieniądze mają się znaleźć dzięki uwzględnieniu inwestycji w Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego i ujęciu modernizacji i rozbudowy autodromu na tzw. zintegrowanej liście przedsięwzięć dla realizacji celów Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego do 2030 roku. Prowadzone są też rozmowy w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Starostwo powiatowe w Biłgoraju stara się także pozyskiwać fundusze w ramach nowej perspektywy funduszy europejskich.

Autodrom Biłgoraj – wizualizacja

Tak ma wyglądać nowy Autodrom Biłgoraj. Za projekty i wizualizację odpowiada firma HiM Grupa Projektowa. 

Autodrom Biłgoraj: schemat funkcjonalny

grafika: HiM Grupa Projektowa

fot: HiM Grupa Projektowa

grafika: HiM Grupa Projektowa

fot: HiM Grupa Projektowa

grafika: HiM Grupa Projektowa

Marcin Maksymiuk
Miłośnik i wielki fan imprez amatorskich, w szczególności KJS/SKJS, rajdów regionalnych i rallycrossu. Zaczynał w KJSach na prawym fotelu. Fotograf i reporter wydarzeń motorsportowych.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Subaru Impreza 22B STi jako restomod. Niezwykły projekt

Subaru Impreza 22B STi jako restomod
Subaru Impreza 22B STi to jeden z najbardziej pożądanych modeli na rynku wtórnym. Jednak dostępność tych samochodów...

Wolff potwierdza odejście Mercedesa od koncepcji „zero sidepod”

Toto Wolff przyznał, że koncepcja samochodu Mercedesa określana mianem „zero sidepod” zostanie porzucona przez jego zespół, a...

Przygotowania do kluczowego sezonu Damiana Litwinowicza

Ubiegły sezon zakończony na drugiej pozycji w klasyfikacji Mistrzostw Europy zaostrzył wszystkim apetyty. Damian Litwinowicz jest już...

7 Rajd Memoriał Kuliga i Bublewicza w Wieliczce – lista startowa, harmonogram, mapy, utrudnienia

Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza
7 Rajd Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza odbędzie się 24-26 marca 2023 r. W imprezie wystartują...

44 załogi i 10 odcinków w Wieliczce na Memoriale Kuliga i Bublewicza

10 Odcinków Specjalnych o łącznej długości prawie 35 kilometrów, ponad 105 kilometrów długości całego rajdu i 44...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here