Østberg wygrywa ERC Rajd Węgier, Marczyk na mecie

Fot. @World / Red Bull Content Pool

Mads Østberg w Citroënie C3 Rally2 odniósł zwycięstwo w Rajdzie Węgier – ostatniej rundy sezonu 2023 Rajdowych Mistrzostw Europy ERC. Miko Marczyk dojechał do mety w swoim asfaltowym debiucie za kierownicą Škody Fabii RS Rally2.

Østberg wraz z pilotem Patrikiem Barthem objęli prowadzenie, gdy lider Miklós Csomós rozbił się na przedostatnim odcinku specjalnym swojego domowego rajdu. Na drugie miejsce awansował mistrz kraju Ferenc Vincze, a podium uzupełnił Mārtiṇš Sesks, dla którego był to najlepszy wynik w asfaltowych rajdach ERC.

Csomós rozpoczynał ostatni dzień rywalizacji z ponad 22-sekundową przewagą nad Østbergiem i pojechał szybciej od Norwega na pierwszej z czterech niedzielnych prób. Na kolejnym odcinku uszkodził jednak oponę i obrócił się, tracąc połowę ze swojego prowadzenia. Węgier pozostawał liderem, jednak zaraz na początku OS11 wypadł z szybkiego zakrętu i zaprzepaścił szansę na swoje pierwsze zwycięstwo w ERC.

Nowym liderem został Østberg, który pomimo prawie 9-sekundowej przewagi nad Vinczem nie zwalniał i wygrał ostatni odcinek Power Stage, by odnieść zwycięstwo różnicą 12,8 sekundy.

„To naprawdę wspaniałe, szczerze mówiąc. To był bardzo trudny sezon, więc dobrze zakończyć go w ten sposób. Bardzo podobał nam się ten rajd, samochód działał dobrze i nawet w trudnych warunkach nie mieliśmy wielu problemów, więc to był niesamowity weekend i bardzo się cieszę z naszego rajdu” – powiedział 35-letni zwycięzca.

Dzięki wygranej w ostatniej rundzie, Østberg zapewnił sobie trzecie miejsce na koniec sezonu 2023, za Mārtiṇšem Sesksem i Haydenem Paddonem. Rozstrzygnięto także walkę o tytuł mistrza Junior ERC. Został nim Norbert Maior, który w nagrodę wystartuje w pełnym sezonie Junior WRC.

Po wypadku na koniec sobotniego etapu, Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk powrócili do rywalizacji z 10-minutową karą. Polska załoga dojechała do mety rajdu, uzyskując czasy w pierwszej szóstce każdego z czterech niedzielnych oesów.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata motorsportu obserwuj serwis RALLY and RACE w Wiadomościach Google.