Pierwsze zwycięstwo Toyoty GR Yaris Rally2

27
GR
fot. Mikko Heikkila Racing

Fani japońskiej, rajdowej maszynerii nie musieli czekać zbyt długo na pierwsze zwycięstwo GR Yarisa Rally2. Toyota zespołu TGS Worldwide prowadzona przez Mikko Heikkilę i Kristiana Temonena wygrała klasę TM1 59. Rajdu Arktycznego.

Pierwszymi liderami wśród załóg dysponujących maszynerią R5/Rally2 zostali Lauri Joona i Janni Hussi w Fabii RS. Finowie prędko oddali jednak pałeczkę lidera, zaś układ sił zmieniał się jak w kalejdoskopie. Od czwartej próby na szczycie tabeli widnieli Teemu Asunmaa oraz Ville Mannisenmaki, przemierzający śnieżny krajobraz kolejną, czeską Fabią RS. Roszady w „generalce” przyniosła dopiero ostatnia pętla. Heikkila i Temonen zaatakowali, przejmując fotel liderów po OS9. Finowie utrzymali prowadzenie do ostatniej mety lotnej, triumfując z przewagą 6 sekund. Tym samym GR Yaris Rally2 wygrał swoją pierwszą, oficjalną imprezę!

Zobacz też: PZM: „Uspokajamy, mamy rozwiązanie na „nowe” SKJS”

Na „pudle” grupy TM1 stanęło jeszcze jedno „R5” Gazoo Racing. Korhonen i Viinikka zajęli trzecie miejsce. Do mety dotarły wszystkie GR Yarisy Rally2 – Linnamae/Morgan uplasowali się tuż za podium, Hikaru Kogure był 8, zaś Yuki Yamamoto ukończył imprezę na 9. pozycji. Wspomnieni Japończycy należą do programu rozwojowego zespołu Toyoty, w zeszłym roku rywalizowali za sterami Renault Clio Rally4. Co ciekawe, obaj pojawili się na Rajdzie Polski.

Ze zwycięstwa w „generalce” 59. edycji Rajdu Arktycznego cieszyli się Elfyn Evans i Scott Martin. Brytyjczycy skorzystali na kłopotach Rovanpery/Halttunena. Urzedujący czempioni WRC zatrzymali się bowiem na… ostatnim odcinku specjalnym, wycofując się z imprezy.

fot. Jakub Matulka – oficjalny profil Facebook

Przedsmak WRC Rajdu Szwecji

W okolicach koła podbiegunowego wystartowała tylko jedna, biało-czerwona załoga. Jakub Matulka i Daniel Dymurski uplasowali się na 28. pozycji w klasyfikacji generalnej oraz 8. w klasie SM2. Duet Totalizatora Sportowego zmagał się najpierw z problemami technicznymi, zaś późniejsze uderzenie w bandę zmusiło ich do skorzystania z systemu super rally. Mimo tego, Kuba i Daniel mają powody do radości – kanarkowa Fiesta otarła się o zwycięstwo na przedostatniej próbie. Jooa Iivarii w Clio Rally3 okazał się szybszy o zaledwie 0,1 sekundy!

Wszystkie informacje o 59. Arctic Lapland Rally znajdziecie na oficjalnej stronie tej imprezy. Po więcej emocji z rodzimych i zagranicznych odcinków zapraszamy Was na rallyandrace.pl.

W Rally and Race cenimy sobie zdanie naszych czytelników. Zachęcamy Was do wyrażania własnych opinii i dyskusji w mediach społecznościowych. Jesteśmy też otwarci na wymianę argumentów. Wspólnie budujmy i wspierajmy społeczność kibiców oraz polski motorsport!