środa, 27 września, 2023
Strona głównaNA TOPIEPolscy kibice upamiętnili Craiga Breena

Polscy kibice upamiętnili Craiga Breena

Tragiczna śmierć Craiga Breena wstrząsnęła całym, rajdowym środowiskiem, zaś trwający już Rajd Chorwacji utracił swój blask… Czwarta runda Mistrzostw Świata szybko zmieniła swój charakter. Rywalizacja zeszła na dalszy plan, a nadrzędnym celem stało się upamiętnienie zmarłego kolegi. Na piękny gest zdecydowali się też polscy kibice. Członkowie Grupy Rajdowo-Wyścigowej Rozdziele udali się wczoraj na miejsce wypadku, i wbili w ziemię pamiątkową tabliczkę na znak solidarności.

W ostatnich dniach większość komunikatów związanych z Rajdowymi Mistrzostwami Świata miało ponury, smutny wydźwięk. Nic dziwnego, wielu z nas wciąż nie potrafi pogodzić się z tragiczną śmiercią Craiga Breena. Wczoraj dotarły do nas jednak bardzo wzruszające wieści od naszych rodaków. Kibice zrzeszeni wokół Grupy Rajdowo-Wyścigowej Rozdziele pojawili się na miejscu pechowego wypadku reprezentanta Hyundai Motorsport. Oprócz zapalonych zniczy, Polacy zostawili tam pamiątkę w imieniu wszystkich fanów jazdy na opis znad Wisły!

fot. Grupa Rajdowo-Wyścigowa Rozdziele

Zjednoczeni z żałobie

Przedstawicieli Grupy Rajdowo-Wyścigowej Rozdziele spotkać można przy wielu rajdowych odcinkach, zarówno tych w Polsce, jak i w Europie. Ich wyjazd do Chorwacji planowany był już od kilku miesięcy. I choć wszystko dopięte było na ostatni guzik, harmonogram podróży musiał ulec zmianie. Kibice z Małopolski zdecydowali się oddać hołd zmarłemu kierowcy, a na Bałkany zabrali ze sobą pamiątkową tabliczkę, którą wbili w miejsce tragicznej kraksy…

Mateusz:

Wyjazd na Rajd Chorwacji planowaliśmy od blisko trzech miesięcy. Przy 21 osobach jest to nie lada przedsięwzięcie, udało się je zrealizować dzięki dobrym duszom z zaprzyjaźnionych firm. Gdy dowiedzieliśmy się o tragicznym wypadku Craiga Breena poczuliśmy, że musimy pojawić się w tych pechowym miejscu, zapalić znicz i oddać hołd. Zebraliśmy ze sobą małą, pamiątkową tabliczkę. Chcieliśmy pokazać, że polscy kibice jednoczą się z bliskimi Craiga”.

Patryk:

Wiadomość o tragicznym wypadku Craiga Breena spadła na nas jak grom z jasnego nieba. Bardzo nas poruszyła. Myślę, że nie tylko nas, bo Craig był jednym z najbardziej lubianych kierowców. Nie mogło być więc innego scenariusza – będąc w Chorwacji chcieliśmy oddać mu hołd, upamiętnić tego świetnego kierowcę. O Irlandczyku pamiętać będziemy jeszcze przez długi czas. Przez wiele lat dostarczał nam bowiem wielu, motorsportowych emocji”.

Ekipa Rajdowo-Wyścigowa Rozdziele relacjonuje swoją obecność na Rajdzie Chorwacji w swoich mediach społecznościowych. Zachęcamy do zaobserwowania ich profilu Facebook. Jeśli doceniacie inicjatywę naszych rodaków, wspomóżcie współorganizowaną przez nich akcję „Rally Taxi”, której celem jest pomoc Zuzi, cierpiącej na zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego. 30 kwietnia w Żegocinie odbędzie się specjalny, charytatywny piknik.

kibice
fot. Grupa Rajdowo-Wyścigowa Rozdziele

#forCraig

Craig Breen zginął w czwartek, 13 kwietnia, podczas testów przed Rajdem Chorwacji. Auto Irlandczyka wypadło z drogi, i uderzyło w stojący za drogą drewniany płot. Niestety, jedna z belek przebiła szybę i śmiertelnie raniła kierowcę… Pilot Craiga, James Fulton, wyszedł z tej kraksy bez szwanku. Naturalnie trwa już oficjalne śledztwo, w które zaangażowani są przedstawiciele Hyundai Motorsport, oficjele FIA oraz miejscowe służby. Wiemy jednak, iż cała tragedia jest efektem niewyobrażalnego pecha. Craig i James mieli uderzyć w płot z prędkością… 33 km/h. Gdyby ich i20 Rally1 trafił w belkę kilka centymetrów dalej, Breen wycofałby samochód, i wolno dotoczył się do serwisu, by naprawić kosmetyczne otarcia…

Ponad wszelką wątpliwość, Rajd Chorwacji 2023 stracił swoje barwy. Widać to zwłaszcza po komentarzach samych kibiców, którzy w mediach społecznościowych apelowali o całkowite zaniechanie walki ze stoperem… Zatrzymanie czempionatu nie było jednak możliwe, więc batalia na Bałkanach odbędzie się zgodnie z planem oraz ustalonymi wcześniej terminami. Jak wspominają współpracownicy Craiga oraz jego najbliżsi, taka byłaby właśnie jego wola. Dlatego Rajd Chorwacji zyskuje dodatkowe znacznie. Staje się… motorsportowym hołdem. Czujemy dziś wielką dumę, że polscy kibice mają swój wkład w tak wzruszającą inicjatywę.

Klasyfikację generalną Rajdu Chorwacji 2023 znajdziecie na oficjalnej stronie czempionatu. Zmagania na Bałkanach relacjonujemy też na rallyandrace.pl, zachęcamy Was do dyskusji, wyrażania własnej opinii i rozmowy na temat rajdu w naszych mediach społecznościowych.

Jakub Socha
Z motoryzacją związany od dziecka. Ponoć zanim zaczął płynnie mówić, już rozpoznawał wszystkie marki samochodów. Fan simracingu. Trenuje, aby przenieść umiejętności z symulatora na tory oraz odcinki specjalne. Najlepiej odnajduje się w roli komentatora.

NOWOŚCI

Podwójny pożar BMW Bartosza Ostałowskiego na DMP w Poznaniu

Finałowa runda Driftingowych Mistrzostw Polski na torze Poznań była niezwykle pechowa dla Bartosza Ostałowskiego. Jego BMW aż...

F1, WRC, RSMP w telewizji publicznej? Kibicu, wypełnij formularz KRRiT

KRRiT
Formuła 1, Rajdowe Mistrzostwa Świata, a może RSMP lub WSMP w... publicznej telewizji, całkowicie za darmo? Taki...

Harmonogram WSMP 9 i 10 – Tor Poznań

WSMP
Sezon ma się ku końcowi także w WSMP. Po wizycie na Słowacji Wyścigowe Samochodowe Mistrzostwa Polski wracają...

SuperOES IX Runda – Tor Kielce – action wideo

Kompilacja wszystkich najciekawszych przejazdów IX rundy SuperOesu na torze Kielce. Na tej rundzie kierowcy jechali w najbardziej...

68. Rajd Wisły – Harmonogram imprezy

Rajd Wisły
To jest już koniec - kolejny sezon Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski powoli dobiega końca. Została nam tylko...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here