Postępują prace nad tablicami rejestracyjnymi do sportu

Fot. Grzegorz Kozera

Ministerstwo Infrastruktury umieściło w wykazie prac legislacyjnych rozporządzenie mające wdrożyć w życie przepisy ustawy o czasowej rejestracji samochodów przeznaczonych do zawodów sportowych.

Konieczność wydania nowego rozporządzenia w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów, wymagań dla tablic rejestracyjnych oraz wzorów innych dokumentów związanych z rejestracją pojazdów znalazła się w wykazie prac legislacyjnych Ministerstwa Infrastruktury z dnia 6 października 2023.

Zobacz też: Przedwyborczy czas cudów – legalne auto rajdowe?

Odpowiedzialna za opracowanie projektu rozporządzenia jest główny specjalista w Departamencie Transportu Drogowego Magdalena Kałużna-Maciołek, z kolei po stronie ministerstwa odpowiedzialny jest sekretarz stanu Rafał Weber. Opublikowanie efektów ich pracy planowane jest na drugi kwartał przyszłego roku, czyli krótko przed planowaną wejściem w życie 1 czerwca 2024 zmianą ustawy o publicznym transporcie zbiorowym.

Zakres zmian jest szeroki, natomiast najbardziej nas interesujący jest punkt dotyczący umożliwienia czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych.

Zgodnie z nowymi przepisami, samochody posiadające książkę samochodu sportowego wydaną przez polski związek sportowy będą dopuszczone do ruchu drogowego na czas trwania imprez, na drogach umożliwiających dojazd.

Zobacz też: Nieoryginalne tablice – zyskaliśmy trochę czasu

Na liście prac znajduje się m.in. określenie wyróżniającej się kolorystyki tymczasowych tablic rejestracyjnych wydawanych dla samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych oraz szczegółowych wymagań technicznych dla tablic rejestracyjnych oraz zakresu i sposobu ich badania.

Podobają się Tobie nasze newsy? Obserwuj RALLY and RACE także na Google News.