Rajd Arktyczny – awaria systemu bezpieczeństwa i śnieżne ratowanie [wideo]

20
Arktyczny
fot. Thomas Martens - The Ginger One - oficjalny profil Facebook

Na oesach Rajdu Arktycznego doszło do bardzo niebezpiecznego zdarzenia. 17-letni Belg, Thomas Martens nie otrzymał oficjalnego powiadomienia o wstrzymaniu odcinka i nie wiedział o zbliżającej się… blokadzie drogi. Na szczęście „The Ginger One” zareagował w porę i uniknął poważnego karambolu. Było… naprawdę blisko. 

Do bardzo niebezpiecznej sytuacji doszło do na OS9 59. Rajdu Arktycznego „Sarriojärvi”. Thomas Martens, 17-latek z Belgii reprezentujący drużynę Autostal Atlantic przemierzał kolejne metry śnieżnej próby, kiedy nagle, wyskakując zza zakrętu zauważył… kolumnę stojących na środku drogi rajdówek. Młodziak zareagował w porę, odbijając w kierunku niewielkiej, śnieżnej bandy. Na szczęście nikomu nic się nie stało, a „przygoda” Thomasa nie wywołała żadnych uszkodzeń maszyny. Młody Belg najadł się jednak sporo strachu…

Zobacz też: PZM: „Uspokajamy, mamy rozwiązanie na „nowe” SKJS”

Po czasie załoga Renault Clio Rally4 #67 poinformowała, iż nie otrzymała odpowiedniego ostrzeżenia o czerwonej fladze i zatrzymaniu odcinka, spowodowanego niewielką kraksą Korhonena/Iljiny. Finowie prowadzący Peugeota 208 Rally4 zaliczyli delikatne „rolowanie”.


Jak na razie nie wiemy co było przyczyną awarii oficjalnych systemów bezpieczeństwa na 59. Rajdzie Arktycznym. Trzeba też zauważyć, iż błędów nie ustrzegli się sami zawodnicy. Na nagraniu udostępnionym w sieci nie widać pilota stojącego przed zakrętem z tabliczką „OK/SOS”. Na całe szczęście do zdarzenia doszło w… wyjątkowo wolnej sekcji zakrętów.

W sezonie 2024 Thomas Martens wystartował w dwóch, oficjalnych imprezach. Młody Belg pilotowany przez Eddyego Smeetsa pojawił się na 45. Sorsa Riihimaki-ralli (zakończył rajd poza drogą), zaś w Rajdzie Arktycznym zajął 5. miejsce w klasie SM3 i 32. w „generalce”. Warto nadmienić, iż Martens jest podwójnym mistrzem juniorów łotewskiego czempionatu Minirallijs (2021, 2022). Swoje sukcesy świętował tam też Hubert Laskowski (sezon 2019).

Więcej przepełnionych motorsportem materiałów znajdziecie naturalnie na rallyandrace.pl.

Przy okazji, zachęcamy do zakupu… najnowszego, 42. numeru magazynu Rally and Race. Znajdziecie w nim wszystkie, najciekawsze informacje ze świata motorsportu. Od rajdów, przez wyścigi torowe, górskie, F1, po cross country, drift, simracing, rallycross czy karting. W Wasze ręce oddajemy przeszło 150 stron, przesiąkniętych emocjami z czołowych aren!

Podobają Ci się nasze newsy? Zaobserwuj Rally And Race także na Google News.