czwartek, 8 grudnia, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaRajdyRosjanie wystartują w Rajdzie Dakar. Trzy nazwiska na liście

Rosjanie wystartują w Rajdzie Dakar. Trzy nazwiska na liście

Rosjanie pojawią się na Rajdzie Dakar. Wprawdzie nie będzie to zespół Kamaz ani Siergiej Kariakin, którzy nie zamierzali potępić wojny w Ukrainie. Zamiast nich na liście pojawiły się nazwiska trzech Rosjan. Kim są ci zawodnicy?

Rosjanie mają utrudniony wstęp do motorsportu, odkąd wybuchła wojna w Ukrainie. FIA przygotowała dokument o neutralności politycznej, który jest równoznaczny z potępianiem wojny w Ukrainie. Jednak wiele zespołów i zawodników nie zamierzało go podpisać.

Zobacz: Nikita Mazepin kontratakuje: „Nie zgadzam się z sankcjami. Chcę z nimi walczyć”

Pod koniec września Kamaz zajął jasne stanowisko w kontekście Rajdu Dakar. Tym samym ekipa, która w ostatnich latach dominowała w kategorii ciężarówek, w tym roku nie pojawi się na imprezie. Taką samą decyzję podjął Siergiej Kariakin, triumfator Dakaru. Jego starty są bowiem od lat finansowane przez państwowe firmy.

Organizatorzy ujawnili listę startową Dakaru 2023. Tymczasem pojawiły się na niej nazwiska trzech Rosjan, a sprawę nagłośniły już lokalne media. Denis Krotow, Konstantin Żilcow i Aleksiej Kuzmicz zgłosili się do rywalizacji w najtrudniejszej imprezie terenowej świata.

Przeczytaj koniecznie: Hołowczyc i Kurzeja zdobywają Mistrzostwo Polski

Od kilku miesięcy wiadomo już, że Żilcow przyjął obywatelstwo innego państwa, aby ominąć konieczność podpisywania dokumentu FIA. Były pilot m.in. Krzysztofa Hołowczyca nie zdradził, jaki kraj podarował mu paszport. Nie wiadomo jeszcze, na jakich zasadach wystartują dwaj pozostali zawodnicy.

Wiadomo tylko, że wymieniona wyżej trójka zgłosiła się do Dakaru bez informowania o tym rosyjskiej federacji, co zwiększyło irytację i wściekłość w Rosji.

Jędrzej Stoner
Redaktor. Lubi wysokie obroty, sztywne zawieszenia, krótkie przełożenia, kosmiczne przyspieszenia.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Tor Poznań ugości… wyścigi ciężarówek FIA ETRC

FIA ETRC
To już oficjalna wiadomość. Na Tor Poznań zawitają... wyścigi ciężarówek! Obiekt w wielkopolsce zostanie gospodarzem czwartej rundy...

Maserati odsłoniło Tipo Folgore – swój pierwszy, elektryczny bolid

Stało się. Maserati przeszło już na elektryczną, motorsportową stronę mocy. W Modenie pokazano światu malowanie elektrycznego bolidu...

Thierry Neuville przesiadł się do BMW M3 E30

Reprezentant Hyundaia nie może już doczekać się startu kolejnego sezonu WRC, więc aby nie wyjść z wprawy,...

60 Rajd Barbórka 2022 – action wideo

Zapraszamy na obszerne filmowe podsumowanie przejazdów podczas 60 Rajdu Barbórka 2022.

Oficjalnie, Ott Tanak wraca do M-Sportu

Ott
Białe plamy na mapie przyszłorocznego sezonu WRC zapełniają się coraz szybciej. M-Sport potwierdził, że Ott Tanak ponownie...

NAJPOCZYTNIEJSZE