czwartek, 1 grudnia, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaRajdyRosjanie wystartują w Rajdzie Dakar. Trzy nazwiska na liście

Rosjanie wystartują w Rajdzie Dakar. Trzy nazwiska na liście

Rosjanie pojawią się na Rajdzie Dakar. Wprawdzie nie będzie to zespół Kamaz ani Siergiej Kariakin, którzy nie zamierzali potępić wojny w Ukrainie. Zamiast nich na liście pojawiły się nazwiska trzech Rosjan. Kim są ci zawodnicy?

Rosjanie mają utrudniony wstęp do motorsportu, odkąd wybuchła wojna w Ukrainie. FIA przygotowała dokument o neutralności politycznej, który jest równoznaczny z potępianiem wojny w Ukrainie. Jednak wiele zespołów i zawodników nie zamierzało go podpisać.

Zobacz: Nikita Mazepin kontratakuje: „Nie zgadzam się z sankcjami. Chcę z nimi walczyć”

Pod koniec września Kamaz zajął jasne stanowisko w kontekście Rajdu Dakar. Tym samym ekipa, która w ostatnich latach dominowała w kategorii ciężarówek, w tym roku nie pojawi się na imprezie. Taką samą decyzję podjął Siergiej Kariakin, triumfator Dakaru. Jego starty są bowiem od lat finansowane przez państwowe firmy.

Organizatorzy ujawnili listę startową Dakaru 2023. Tymczasem pojawiły się na niej nazwiska trzech Rosjan, a sprawę nagłośniły już lokalne media. Denis Krotow, Konstantin Żilcow i Aleksiej Kuzmicz zgłosili się do rywalizacji w najtrudniejszej imprezie terenowej świata.

Przeczytaj koniecznie: Hołowczyc i Kurzeja zdobywają Mistrzostwo Polski

Od kilku miesięcy wiadomo już, że Żilcow przyjął obywatelstwo innego państwa, aby ominąć konieczność podpisywania dokumentu FIA. Były pilot m.in. Krzysztofa Hołowczyca nie zdradził, jaki kraj podarował mu paszport. Nie wiadomo jeszcze, na jakich zasadach wystartują dwaj pozostali zawodnicy.

Wiadomo tylko, że wymieniona wyżej trójka zgłosiła się do Dakaru bez informowania o tym rosyjskiej federacji, co zwiększyło irytację i wściekłość w Rosji.

Jędrzej Stoner
Redaktor. Lubi wysokie obroty, sztywne zawieszenia, krótkie przełożenia, kosmiczne przyspieszenia.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Niki Lauda ma swoją ulicę. Wyjątkowy hołd Mercedesa dla legendy

Niki Lauda
Niki Lauda został uhonorowany przez Mercedesa. Trzykrotny mistrz świata F1 i wieloletni dyrektor zespołu z Brackley ma...

DTM zakończy żywot? Gerhard Berger przekazał złą wiadomość

DTM
DTM ma duże kłopoty. Gerhard Berger poinformował o zakończeniu działalności spółki macierzystej DTM - firmy ITR. Na...

Kacper Wróblewski pojedzie „zerówką” w 60. Rajdzie Barbórka

Kacper Wróblewski wystartuje w "zerówce"
Kacper Wróblewski wystartuje samochodem funkcyjnym w 60. Rajdzie Barbórka. Usiądzie za kierownicą Toyoty GR Yaris, a na...

Jubileuszowa, 60. edycja Nocnej Jazdy Konkursowej już 10 grudnia

Automobilklub Wielkopolski zaprasza na jubileuszową, 60. edycję Nocnej Jazdy Konkursowej - idealną propozycję dla tych, którzy szukają...

Jessica Hawkins w symulatorze Astona Martina

Ambasadorka Astona Martina, Jessica Hawkins, wykonała kolejny krok w drodze do Formuły 1. Brytyjka jest pierwszą kobietą,...

NAJPOCZYTNIEJSZE