Stoffel Vandoorne Mistrzem Świata Formuły E

Stoffel Vandoorne zdobył tytuł Mistrza Świata Formuły E w sezonie 2021/2022, a zespół Mercedesa obronił tytuł w klasyfikacji zespołowej. Zwycięzcą ostatniego wyścigu ery Gen2 został Eduardo Mortara.

Stoffel Vandoorne miał plan minimum niedzielę, żeby zdobyć mistrzostwo. Wystarczyło ukończyć wyścig przed Mitchem Evansem, a przed ostatnim startem miał 21-punktową przewagę nad konkurentem. Jednak jego zadanie zostało znacznie utrudnione, ponieważ w kwalifikacjach wylądował dopiero na trzynastym miejscu i miał sporo do odrabiania.

Zobacz: Istny karambol na E-Prix Seulu w Formule E!

Kierowca Mercedesa jechał bez błędów i finiszował na trzecim miejscu. Okazało się, że drugi na podium Jake Dennis otrzymał pięć sekund kary za kolizję z Antonio Felixem da Costą. W związku z tym Stoffel Vandoorne wskoczył na jego miejsce. Do lidera wyścigu dzieliło go 3,756 s.

30-letni eks-kierowca Formuły 1 jeździł w tym roku najrówniej w stawce. Wygrał tylko jeden wyścig, ale regularnie zdobył punkty w 15 z 16 rundach tego sezonu. Triumf belgijskiego kierowcy dopełnił drugi tytuł mistrzowski dla Mercedesa, który pięknie przypieczętował swoją przygodę z Formułą E. To był ósmy sezon rywalizacji bolidów elektrycznych.

Z kolei zwycięstwo Mortary podczas e-Prix Seulu II pozwoliło przełamać trudną sytuację w zespole po trzech ostatnich wyścigach. Ekipa Venturi była bardzo blisko zdobycia pierwszego miejsca w klasyfikacji zespołowej.