środa, 27 września, 2023
Strona głównaNA TOPIEToyota GR Yaris H2 napędzana wodorem wystartuje w Rajdzie Belgii

Toyota GR Yaris H2 napędzana wodorem wystartuje w Rajdzie Belgii

Toyota od lat pracuje nad rozwojem technologii hybrydowej, ale równoległe rozwija napędy elektryczne i technologię wodorową. Tę ostatnią sprawdzi w boju podczas Rajdu Belgii. Na liście startowej pojawił się model GR Yaris H2.

Toyota zaprezentowała wodorowego hot-hatcha już jakiś czas temu na corocznym forum Kenshiki. Tym razem auto pokaże swoje możliwości podczas Rajdu Ypres w Belgii. Impreza startuje 18 sierpnia.

Zobacz: Toyota GR Yaris szybsza od GT-R Nismo [WIDEO]

Za kierownicą Toyoty GR Yaris H2 zasiądzie czterokrotny mistrz świata – Juha Kankkunen. Zdobywca tytułów WRC w latach 1986,1987, 1991 i 1993, ostatnie trofeum zdobył właśnie w barwach japońskiej marki. Tym razem będzie miał okazję, żeby zaprezentować rajdowemu światu przełomową technologię.

Toyota GR Yaris H2
Toyota GR Yaris H2

Wodorowy model pojawi się na trasie jednego odcinka specjalnego każdego dnia Rajdu Belgii przed załogami walczącymi w dziewiątek rundzie Rajdowych Mistrzostw Świata. Będzie to publiczny debiut nowo opracowanego, eksperymentalnego silnika, który wykorzystuje do pracy wodór zamiast konwencjonalnego paliwa. Cała konstrukcja jest oparta na tym samym turbodoładowanym bloku o pojemności 1,6 litra, który można znaleźć w seryjnym modelu.

Przeczytaj koniecznie: Kierowcy narzekają na Toyotę GR Yaris Rally1

W porównaniu z konwencjonalnym silnikiem, wodorowa wersja wyróżnia się wzmocnionym blokiem, nowymi gniazdami zaworowymi, a także zmodyfikowanym układem wtryskowym. Szef zespołu odpowiedzialnego za rozwój nowoczesnego napędu szacuje, że wydajność na wodorze nie będzie się różnić od zasilania benzyną. Jednak szczegóły techniczne dotyczące samochodu są na razie owiane tajemnicą.

Toyota GR Yaris H2
Toyota GR Yaris H2

To kolejny etap intensywnych testów technologii wodorowej w sportach motorowych. Wcześniej Toyota wystawiała już turystyczną wersję Corolli przygotowaną do startu w zawodach Super Taikyu i Fuji 24. Toyota nie określiła jeszcze dalszych planów w sprawie projektu. Ten projekt pokazuje szansę na zachowanie silników spalinowych nawet w zeroemisyjnej wizji przyszłości.

Toyota GR Yaris H2
Toyota GR Yaris H2

Jędrzej Stonerhttps://rallyandrace.pl/author/bboner/
Redaktor. Lubi wysokie obroty, sztywne zawieszenia, krótkie przełożenia, kosmiczne przyspieszenia.

NOWOŚCI

Podwójny pożar BMW Bartosza Ostałowskiego na DMP w Poznaniu

Finałowa runda Driftingowych Mistrzostw Polski na torze Poznań była niezwykle pechowa dla Bartosza Ostałowskiego. Jego BMW aż...

F1, WRC, RSMP w telewizji publicznej? Kibicu, wypełnij formularz KRRiT

KRRiT
Formuła 1, Rajdowe Mistrzostwa Świata, a może RSMP lub WSMP w... publicznej telewizji, całkowicie za darmo? Taki...

Harmonogram WSMP 9 i 10 – Tor Poznań

WSMP
Sezon ma się ku końcowi także w WSMP. Po wizycie na Słowacji Wyścigowe Samochodowe Mistrzostwa Polski wracają...

SuperOES IX Runda – Tor Kielce – action wideo

Kompilacja wszystkich najciekawszych przejazdów IX rundy SuperOesu na torze Kielce. Na tej rundzie kierowcy jechali w najbardziej...

68. Rajd Wisły – Harmonogram imprezy

Rajd Wisły
To jest już koniec - kolejny sezon Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski powoli dobiega końca. Została nam tylko...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here