poniedziałek, 3 października, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaRajdyToyota GR Yaris H2 napędzana wodorem wystartuje w Rajdzie Belgii

Toyota GR Yaris H2 napędzana wodorem wystartuje w Rajdzie Belgii

Toyota od lat pracuje nad rozwojem technologii hybrydowej, ale równoległe rozwija napędy elektryczne i technologię wodorową. Tę ostatnią sprawdzi w boju podczas Rajdu Belgii. Na liście startowej pojawił się model GR Yaris H2.

Toyota zaprezentowała wodorowego hot-hatcha już jakiś czas temu na corocznym forum Kenshiki. Tym razem auto pokaże swoje możliwości podczas Rajdu Ypres w Belgii. Impreza startuje 18 sierpnia.

Zobacz: Toyota GR Yaris szybsza od GT-R Nismo [WIDEO]

Za kierownicą Toyoty GR Yaris H2 zasiądzie czterokrotny mistrz świata – Juha Kankkunen. Zdobywca tytułów WRC w latach 1986,1987, 1991 i 1993, ostatnie trofeum zdobył właśnie w barwach japońskiej marki. Tym razem będzie miał okazję, żeby zaprezentować rajdowemu światu przełomową technologię.

Toyota GR Yaris H2
Toyota GR Yaris H2

Wodorowy model pojawi się na trasie jednego odcinka specjalnego każdego dnia Rajdu Belgii przed załogami walczącymi w dziewiątek rundzie Rajdowych Mistrzostw Świata. Będzie to publiczny debiut nowo opracowanego, eksperymentalnego silnika, który wykorzystuje do pracy wodór zamiast konwencjonalnego paliwa. Cała konstrukcja jest oparta na tym samym turbodoładowanym bloku o pojemności 1,6 litra, który można znaleźć w seryjnym modelu.

Przeczytaj koniecznie: Kierowcy narzekają na Toyotę GR Yaris Rally1

W porównaniu z konwencjonalnym silnikiem, wodorowa wersja wyróżnia się wzmocnionym blokiem, nowymi gniazdami zaworowymi, a także zmodyfikowanym układem wtryskowym. Szef zespołu odpowiedzialnego za rozwój nowoczesnego napędu szacuje, że wydajność na wodorze nie będzie się różnić od zasilania benzyną. Jednak szczegóły techniczne dotyczące samochodu są na razie owiane tajemnicą.

Toyota GR Yaris H2
Toyota GR Yaris H2

To kolejny etap intensywnych testów technologii wodorowej w sportach motorowych. Wcześniej Toyota wystawiała już turystyczną wersję Corolli przygotowaną do startu w zawodach Super Taikyu i Fuji 24. Toyota nie określiła jeszcze dalszych planów w sprawie projektu. Ten projekt pokazuje szansę na zachowanie silników spalinowych nawet w zeroemisyjnej wizji przyszłości.

Toyota GR Yaris H2
Toyota GR Yaris H2

Jędrzej Stoner
Redaktor. Lubi wysokie obroty, sztywne zawieszenia, krótkie przełożenia, kosmiczne przyspieszenia.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Maksymiuk na Maxa!: „Mają rozmach skurczybyki!”, czyli finał Drift Masters w Łodzi [Felieton]

Myślałem i głęboko w to wierzyłem, że w Polskim "skostniałym" i "zaściankowym" motorsporcie zorganizowanie imprezy na stadionie...

140 zgłoszeń na MP i CEZ Rallycross na Slovakiaring

Organizator podał prowizoryczną listę zgłoszeń na zawody Mistrzostw Polski i FIA CEZ Rallycross na Slovakiaring. Na starcie...

Puchar Toru Słomczyn – rywalizacja dla kierowców amatorów

W najbliższy weekend kierowcy z Warszawy i okolic będą mieli idealną okazję do rywalizacji na torze wyścigowym....

Best of Rajd Wisły 2022 – Kupchuck Records

Kolejna dawka ciekawych ujęć z trasy 67 Rajdu Wisły. Zapraszamy do produkcję filmową od Kupchuck Records.

Wierzbicki mistrzem Unitel Mazda MX-5 Cup 2022

Najmłodszy kierowca tegorocznej, drugiej edycji pucharu Unitel Mazda MX-5 Cup Poland już w piątek po południu, po...

NAJPOCZYTNIEJSZE