Najbardziej ekscytujący sezon Mistrzostw Europy Drift Masters w historii, zakończony epickimi zawodami nastadionie PGE Narodowym w Warszawie już za nami. Przed 53 000 oddanymi fanami Drift Masters triumfował Irlandczyk – Conora Shanahana. Nie tylko zdobył on zwycięstwo na największej imprezie driftowej na świecie, ale także został nowym mistrzem Europy w Drift Masters 2023.

Rozpoczęło się to od tego, że na początku weekendu na arenie pojawiło się sześciu kandydatów do tytułu, a Conor Shanahan, Lauri Heinonen, Jack Shanahan, Juha Rintanen, Piotr Więcek i Duane McKeever byli gotowi rywalizować o najwyższe wyróżnienia. W końcu to Shanahan wracał do Irlandii jako najszczęśliwszy z nich wszystkich, zdobywając zwycięstwo wieczorem oraz zwycięstwo w klasyfikacji generalnej mistrzostw.

Shanahan, zajmujący początkowo piąte miejsce w ostatniej sesji kwalifikacyjnej sezonu, musiał pokonać trudną konkurencję, która nie ułatwiła mu zdobycia najważniejszych wyróżnień. Najpierw musiał stawić czoła fińskiemu kierowcy Mikie Keski-Korpi w rundzie Top 32, a następnie zmierzyć się z polskim kierowcą z dziką kartą, Davidem Sposóbem, w Top 16.

"<yoastmark

"<yoastmark

Kolejnym wyzwaniem było starcie z formą portugalskiego kierowcy, Diogo Correią, przed walką w Final 4 z polskim kierowcą Pawłem Korpulińskim. Wszystko sprowadzało się do pojedynku Shanahan kontra Korpuliński, który miał zadecydować o mistrzostwie. W przypadku zwycięstwa Shanahana zdobyłby tytuł, ale jeśli Korpuliński wygrałby, Lauri Heinonen nadal miał teoretyczną szansę na zdobycie tytułu, jeśli wygrałby finał. Po dwóch niesamowitych przejazdach i wciąż braku jednoznacznego zwycięzcy, konieczne było rozegranie kolejnej rundy.

Drift na Stadionie Narodowym – droga do finału

Była to szansa dla Heinonena na utrzymanie swoich nadziei na tytuł. W Top 4 zmierzył się z czeskim kierowcą Marco Zakourilem. Jeśli wygrałby, nadal istniała szansa na mistrzostwo, ale jeśli przegrałby, Shanahan zdobyłby tytuł. Tym razem to Heinonen okazał się lepszy od Zakourila, co sprawiło, że Shanahan był zdenerwowany, a Lauri skoncentrowany jak nigdy wcześniej.

Następnie nadszedł czas na kolejny pojedynek Shanahan kontra Korpuliński. Nie można było już przedłużać, musiano wyłonić zwycięzcę tej walki. Po dwóch emocjonujących przejazdach właśnie to się stało…

Shanahanowi udało się ostatecznie pokonać ulubieńca polskich fanów, Korpulińskiego, który zajął trzecie miejsce, a w ekscytującym finale zdobył tytuł mistrza, co stanowiło doskonałe zakończenie doskonałego sezonu.

Chociaż fiński kierowca Heinonen nie zdobył zwycięstwa w tej walce, to nadal zajął drugie miejsce zarówno na podium tej rundy, jak i w klasyfikacji generalnej sezonu, kończąc swój najlepszy sezon w Drift Masters i ciesząc swoich fińskich fanów.

"<yoastmark

Juha Rintanen, kolega Heinonena z Finlandii, uzupełnił podium w klasyfikacji ogólnej sezonu, zajmując trzecie miejsce, przed obrońcą tytułu z 2022 roku, Piotrem Więckiem na czwartym, Irlandczykiem Jackiem Shanahanem na piątym i innym irlandzkim kierowcą, Duane’em McKeeverem, na szóstym miejscu.