Wystartowała oficjalna ankieta dla fanów WRC

15

Międzynarodowa Federacja Samochodowa FIA zaczęła priorytetowo traktować przywrócenie dawnej świetności Rajdowym Mistrzostwom Świata WRC. Przepisodawcy nie chcą działać na ślepo i proszą o pomoc fanów sportu.

Obecny prezydent FIA Mohammed Ben Sulayem obrał „naprawienie” WRC jednym ze swoich osobistych celów, bowiem większość swojej kariery zawodniczej spędził w rajdach samochodowych. Temat znacząco przyspieszył po tym, jak odwiedził bazę Rajdu Akropolu i zaczerpnął informacji z pierwszej ręki od osób zaangażowanych w mistrzostwa.

Od tamtej pory FIA zaczęła intensywnie pracować z promotorem mistrzostw. Jednym z ważniejszych kroków było powołanie grupy roboczej ds. rajdów, która w przeciągu kilku miesięcy zaproponowała rozwiązania, które znalazły się w przepisach na 2024 rok – jak nowa punktacja czy wprowadzenie niehybrydowych samochodów Rally1. Kolejne pomysły będą natomiast sprawdzane pod kątem przyszłego roku – na Rajdzie Sardynii zabraknie przerwy serwisowej podczas sobotniego etapu, po to, aby rozegrać imprezę w bardziej efektywny sposób.

Wszystkie dotychczasowe decyzje podjęto wyłącznie w oparciu o zdanie osób pracujących w sporcie – przedstawicieli zespołów, promotora czy organizatorów rajdu. Teraz FIA wychodzi po opinię fanów, tworząc internetową ankietę.

Kibice mogą wypowiedzieć się na niektóre z bardziej palących tematów – między innymi o to, czy trasa rajdów powinna przebiegać wyłącznie po drogach publicznych, a także czy poszczególne imprezy powinny różnić się od siebie formatem.

W sposób pośredni federacja bada też opinię na temat przyszłego kalendarza mistrzostw, pytając o to, czy powinien być on zróżnicowany pod względem klimatu, a także czy imprezy powinny się odbywać w krajach, w których nie ma mocno rozwiniętej kultury wyścigów płaskich.

Możemy nawet znaleźć pytanie o sentyment fanów wobec samochodów czołowej grupy Rally1 – fani mają się wypowiedzieć, czy auta rajdowe powinny być tańsze i bardziej zbliżone do seryjnych niż te używane w wyścigach, a nawet należy określić maksymalną cenę ich sprzedaży ekipom klienckim.

Na te i inne pytania możecie odpowiedzieć pod tym adresem.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata motorsportu obserwuj serwis RALLY and RACE w Wiadomościach Google.