poniedziałek, 6 lutego, 2023
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaWyścigiAndreas Siedl odchodzi z McLarena. Trafi do Alfa Romeo?

Andreas Siedl odchodzi z McLarena. Trafi do Alfa Romeo?

Andreas Siedl prawdopodobnie w ciągu następnych dni zmieni pracodawcę i rozpocznie sezon 2023 w ekipie Saubera. Tym samym w jego gabinecie w McLarenie będzie wakat. Koło transferowe w Formule 1 ruszyło na dobre.

Andreas Siedl będzie kolejnym szefem zespołu, który zmieni barwy. Wraz z końcem sezonu 2022 ruszyła karuzela transferowa. Od kilku tygodni było wiadomo, że Mattia Binotto rozstaje się z Alfa Romeo, ale już dziś nad ranem ogłoszono jego następcę – Frederica Vasseura. W poniedziałek Williams ogłosił zakończenie współpracy z Jostem Capito.

Zobacz: Nowy szef Ferrari oficjalnie przedstawiony. Koniec plotek i domysłów

To sprawia, że w branży rusza efekt domina. Zagraniczne źródła donoszą, że następcą Vasseura w Alfa Romeo (Sauber) będzie właśnie Andreas Siedl. Niemiec ma w najbliższym czasie podać się do dymisji w McLarenie.

Takich obrót spraw ma głębsze dno. Od 2024 roku szwajcarski zespół trafi w ręce Audi, które pojawi się w stawce F1 wraz z otwarciem sezonu 2026. Włodarze zespołu stworzą sojusz z niemieckim koncernem motoryzacyjnym, który będzie dostarczać ekipie F1 jednostki napędowe.

Andreas Siedl cieszy się dobrą opinią wśród szefów grupy Volkswagen, do której należy Audi. Wcześniej Niemiec szefował w programie wyścigowym Porsche w ramach wyścigów długodystansowych WEC. Dzięki niemu ekipa trzykrotnie wygrywała 24h Le Mans.

Zobacz: Daniel Ricciardo wraca na stare śmieci. Dołączy do Red Bull Racing

Siedl był już związany z ekipą z Hinwil. Inżynier współpracował z BMW w latach 2000-2009. Był wtedy odpowiedzialny za rozwój bolidu F1 w sezonach 2006-2009, gdy Niemcy posiadali akcje zespołu BMW Sauber. Wtedy też w barwach tej ekipy występował Robert Kubica.

Od 2019 roku piastował stanowisko szefa McLarena. Udało mu się wyciągnąć ekipę z Woking z kryzysu i wprowadzić na trzecie miejsce w klasyfikacji konstruktorów w kolejnym sezonie. W 2021 roku po raz pierwszy od wielu lat, brytyjski zespół zaliczył dublet.

McLaren nie komentuje oficjalnie doniesień na temat Siedla. Nie wiadomo, kto mógłby zastąpić go na stanowisku, a jeszcze kilka tygodni temu odrzucił ofertę objęcia kierownictwa w Ferrari.

Jędrzej Stoner
Redaktor. Lubi wysokie obroty, sztywne zawieszenia, krótkie przełożenia, kosmiczne przyspieszenia.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Ronde di Andora – dwanaście lat od wypadku, po którym zamarła cała Polska

Ronde di Andora
6 lutego 2011 roku Polska po prostu zamarła. W mediach pojawiły się pierwsze informacje o bardzo poważnym...

Williams zaprezentował matowe barwy FW45 na sezon 2023 F1

Zespół Williams Racing odsłonił barwy swojego samochodu na sezon 2023 F1podczas prezentacji w Grove. Tegoroczny projekt obejmuje...

M-Sport wciąż walczy o Sebastiena Loeba

Choć dawno temu wybrano już ostateczne składy osobowe na sezon 2023, M-Sport nie składa broni. Ekipa Malcolma...

Race of Champions dla kierowców amatorów, zakończenie sezonu ze sportową jazdą w tle

Auto Koło Centrum zaprasza na sportowe zakończenie sezonu 2022. Rozdanie nagród dla najlepszych kierowców ubiegłego sezonu połączone...

Szansa na bezpieczną rywalizację na Autodromie Słomczyn

Już 11 lutego na Autodromie Słomczyn odbędzie się Puchar Toru Słomczyn. To impreza kierowana do kierowców amatorów....

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here