piątek, 22 września, 2023
Strona głównaNA TOPIEAndreas Siedl odchodzi z McLarena. Trafi do Alfa Romeo?

Andreas Siedl odchodzi z McLarena. Trafi do Alfa Romeo?

Andreas Siedl prawdopodobnie w ciągu następnych dni zmieni pracodawcę i rozpocznie sezon 2023 w ekipie Saubera. Tym samym w jego gabinecie w McLarenie będzie wakat. Koło transferowe w Formule 1 ruszyło na dobre.

Andreas Siedl będzie kolejnym szefem zespołu, który zmieni barwy. Wraz z końcem sezonu 2022 ruszyła karuzela transferowa. Od kilku tygodni było wiadomo, że Mattia Binotto rozstaje się z Alfa Romeo, ale już dziś nad ranem ogłoszono jego następcę – Frederica Vasseura. W poniedziałek Williams ogłosił zakończenie współpracy z Jostem Capito.

Zobacz: Nowy szef Ferrari oficjalnie przedstawiony. Koniec plotek i domysłów

To sprawia, że w branży rusza efekt domina. Zagraniczne źródła donoszą, że następcą Vasseura w Alfa Romeo (Sauber) będzie właśnie Andreas Siedl. Niemiec ma w najbliższym czasie podać się do dymisji w McLarenie.

Takich obrót spraw ma głębsze dno. Od 2024 roku szwajcarski zespół trafi w ręce Audi, które pojawi się w stawce F1 wraz z otwarciem sezonu 2026. Włodarze zespołu stworzą sojusz z niemieckim koncernem motoryzacyjnym, który będzie dostarczać ekipie F1 jednostki napędowe.

Andreas Siedl cieszy się dobrą opinią wśród szefów grupy Volkswagen, do której należy Audi. Wcześniej Niemiec szefował w programie wyścigowym Porsche w ramach wyścigów długodystansowych WEC. Dzięki niemu ekipa trzykrotnie wygrywała 24h Le Mans.

Zobacz: Daniel Ricciardo wraca na stare śmieci. Dołączy do Red Bull Racing

Siedl był już związany z ekipą z Hinwil. Inżynier współpracował z BMW w latach 2000-2009. Był wtedy odpowiedzialny za rozwój bolidu F1 w sezonach 2006-2009, gdy Niemcy posiadali akcje zespołu BMW Sauber. Wtedy też w barwach tej ekipy występował Robert Kubica.

Od 2019 roku piastował stanowisko szefa McLarena. Udało mu się wyciągnąć ekipę z Woking z kryzysu i wprowadzić na trzecie miejsce w klasyfikacji konstruktorów w kolejnym sezonie. W 2021 roku po raz pierwszy od wielu lat, brytyjski zespół zaliczył dublet.

McLaren nie komentuje oficjalnie doniesień na temat Siedla. Nie wiadomo, kto mógłby zastąpić go na stanowisku, a jeszcze kilka tygodni temu odrzucił ofertę objęcia kierownictwa w Ferrari.

Jędrzej Stonerhttps://rallyandrace.pl/author/bboner/
Redaktor. Lubi wysokie obroty, sztywne zawieszenia, krótkie przełożenia, kosmiczne przyspieszenia.

NOWOŚCI

Maluch z silnikiem Subaru może być twój! Turbo żaba na sprzedaż

Fiat 126 elx z silnikiem Subaru 2.2 Turbo to jedyny w swoim rodzaju samochód, który opisywaliśmy na...

18 miesięcy w 1 minutę – budowa rajdowego Subaru Impreza 2023

Zobaczcie 18 miesięcy pracy wciśnięte w 1 minutę. Tak Subaru USA budowało najnowszą specyfikację rajdowej wersji Subaru...

Roman Baran zadowolony z debiutu w Wyścigu Szczawne


Ekipa Roman Baran Racing sfinalizowała swój 22 sezon Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. To nie jedyna sportowa statystyka,...

Łukasz Zoll przed FIA CEZ na torze Nyirad

Przedostatnia runda FIA CEZ Rallycross odbędzie się w dniach 23-24 września na węgierskim torze w Nyirad z...

6 runda Rallycross MP i FIA CEZ – action wideo

Za nami wyścigowy weekend na Autodromie Słomczyn z Mistrzostwami Polski i FIA CEZ w Rallycrossie. Emocji na...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here