Budynek OBRSO podzieli los fabryki FSO na Żeraniu?

OBRSO
fot. Kronika Rajdów - oficjalny profil Facebook

Wygląda na to, iż dawny budynek OBRSO (Ośrodek Badawczo Rozwojowy Samochodów Osobowych) przy al. Waszyngtona w Warszawie zostanie wyburzony. Odpowiedni wniosek złożył już jeden z deweloperów, który planuje zbudować blok mieszkalny.

Spółka Marvipol Development złożyła wniosek o pozwolenie na zburzenie budynku na al. Waszyngtona – dawnej siedziby Ośrodka Badawczo Rozwojowego FSO. Marvipol zakupił teren byłego salonu Jaguar/Aston Martin/Land Rover za niecałe 20 milionów złotych. Do stołecznych urzędów trafił również wniosek o zgodę na budowę budynku mieszkalnego, choć ten nie został jeszcze rozpatrzony. Wydaje się jednak, iż jest to tylko kwestia czasu. Choć przebudowany i nieco zmieniony, gmach OBRSO podzieli los fabryki FSO na Żeraniu.

W halach warsztatowych powstały wyczynowe wersje Fiatów 125p oraz Polonezów, które przyniosły polskim zawodnikom najwięcej sukcesów na międzynarodowych arenach. Tu trafiły również dwie „biało-czerwone” wersje rajdowych Lancii Stratos (30-93 i 30-96). Z Polonezów FSO Sport z OBRSO korzystali również Stawowiak, Żyszkowski czy Bublewicz. Warszawską fabrykę OBRSO opuścił też kosmiczny „Stratopolonez” z jednostką 2,4l V6.

Zobacz teżPZM: „Naszym postulatem nie było wprowadzanie „monopolu”

Na początku w miejscu dzisiejszej „krzyżówki” al. Waszyngtona i ulicy Międzynarodowej znajdował się komis, później serwis. W 1973 roku dzięki wsparciu Andrzeja Jaroszewicza teren został przekazany pod jurysdykcję Fabryki Samochodów Osobowych, powołując do życia wspomniane OBRSO. Sportowy dział FSO pracował aż do roku 1990, przez kolejne lata budynek był wykorzystywany jako serwis FSO/Daewoo, następnie salon brytyjskiego konglomeratu Aston Martin/Land Rover/Jaguar. Wygląda jednak na to, iż piękna historia tego miejsca dobiegnie końca po przeszło 50 latach, wraz z wjazdem ciężkiego sprzętu…

Więcej przepełnionych motorsportem materiałów znajdziecie naturalnie na rallyandrace.pl.

Przy okazji, zachęcamy do zakupu… najnowszego, 43. numeru magazynu Rally and Race. Znajdziecie w nim wszystkie, najciekawsze informacje ze świata motorsportu. Od rajdów, przez wyścigi torowe, górskie, F1, po cross country, drift, simracing, rallycross czy karting. W Wasze ręce oddajemy przeszło 150 stron, przesiąkniętych emocjami z czołowych aren!

Podobają Ci się nasze newsy? Zaobserwuj Rally And Race także na Google News.