Carlos Sainz wygrywa Rajd Dakar 2024

39
Fot. Audi

Carlos Sainz i Lucas Cruz w Audi RS Q e-tron wygrali Rajd Dakar 2024, pokonując Guillaume de Meviusa i Xaviera Panseriego w Toyocie Hilux Overdrive o ponad godzinę.

To czwarte zwycięstwo Sainza w karierze, który każdy swoich triumfów odniósł z innym producentem – jeśli nie liczyć rozegranego w 2008 roku Rajdu Europy Centralnej, zastępującego odwołany Dakar.

Hiszpan triumfował po raz pierwszy w 2010 roku za kierownicą Volkswagena, a swoje kolejne zwycięstwa odniósł w 2018 roku w Peugeocie oraz w 2002 roku w MINI. Za każdym razem był pilotowany przez Cruza.

W 2024 roku Sainz odniósł dominujące zwycięstwo pomimo tego, że nie wygrał ani jednego etapu. Najwięcej oesowych triumfów odniósł Sébastien Loeb, który uzyskał pięć najlepszych czasów, lecz jego szanse na zwycięstwo prysły przedostatniego dnia, gdy uderzył w duży głaz zeskakując z hopy i uszkodził zawieszenie swojego Prodrive Huntera. Dzięki pomocy Zi Yunganga Francuz zdołał naprawić samochód i ukończyć etap, tracąc jedynie godzinę. Loeb dzięki temu wciąż zakończył swój ósmy Dakar na podium, tracąc tylko pięć minut do de Meviusa.

Pomimo dwóch nieukończonych etapów, do mety rajdu dojechali Krzysztof Hołowczyc i Łukasz Kurzeja. W kategorii samochodów na mecie rajdu spodziewane są również załogi Magdalena Zając/Jacek Czachor oraz Grzegorz Brochocki/Grzegorz Komar.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata motorsportu obserwuj serwis RALLY and RACE w Wiadomościach Google.