niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaNA TOPIEMarek Suder zdyskwalifikowany z 51. Rajdu Świdnickiego

Marek Suder zdyskwalifikowany z 51. Rajdu Świdnickiego

Marek Suder i Marcin Kowalik zniknęli z tablicy wyników 51. Rajdu Świdnickiego w klasyfikacji HRSMP. Według sędziów ich Sierra RS Cosworth była niezgodna z homologacją. Cytując komunikat ZSS, w turbosprężarce zabrakło jednej łopatki.

Wydawało się Wam, że możemy rozejść się do domów i wypocząć po Rajdzie Świdnickim? Nic bardziej mylnego. Jak pokazuje komunikat ZSS, pierwsza runda Mistrzostw Polski trwa nadal… Oficjalnie, decyzją Zespołu Sędziów Sportowych załoga Suder/Kowalik została dziś zdyskwalifikowana z zawodów. Ich wyniki zostały już usunięte z oficjalnej klasyfikacji rajdu. Według oficjeli dolnośląskiego klasyka, zwycięzcy inauguracji HRSMP 2023 złamali przepisy regulaminu technicznego, zaś ich Ford Sierra RS Cosworth w barwach Malboro nie spełniał wymogów homologacji. Problemem była ilość łopatek w turbosprężarce zwycięskiego wozu.

Jak czytamy w dokumencie decyzji numer 2, „stwierdzono niezgodność samochodu załogi numer 101 z homologacją w zakresie typu zastosowanej turbosprężarki”. To wykroczenie stanowi naruszenie art. 10.3.3. FIA Międzynarodowego Kodeksu Sportowego 2023. Dalej, delegat techniczny Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski przekazał raport, według którego turbosprężarka załogi Suder/Kowalik miała mieć jedenaście, a nie dwanaście łopatek po tak zwanej „zimnej stronie”. Powołując się na przepisy dodano, że Suder i Kowalik nie mogą tłumaczyć się faktem, iż różnice w budowie turbosprężarki nie miały wpływu na osiągi ich pojazdu. Zawodnicy mogą oczywiście odwołać się od decyzji. Wydaje się jednak, że szanse na anulowanie dyskwalifikacji z rajdu są wręcz iluzoryczne.

Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie, zarówno Pana Marka, jak i Gazmot Motorsport.

fot. rajdswidnicki.pl

Krótkie zwycięstwo Gazmot Motorsport

Marek Suder i Marcin Kowalik byli najlepszą załogą pierwszej rundy HRSMP. Ekipa Gazmot Motorsport w cuglach wygrał klasyfikację generalną, pokonując duet Grzelewski/Niedbała o przeszło półtorej minuty. Podium 51. Rajdu Świdnickiego uzupełnili Piotr Zaleski oraz Piotr Szadkowski w przepięknym Porsche 911 SC RS. Dyskwalifikacja zwycięzców oznacza, że na podium meldują się Michał Łusiak i Sylwia Zaborowska, startujący w Escorcie RS Cosworth.

Pozostałe informacje o 51. Rajdzie Świdnickim znajdziecie na oficjalnej stronie imprezy. Po więcej wiadomości z odcinków Rajdowych Mistrzostw Polski zapraszamy na rallyandrace.pl.

W Rally and Race cenimy sobie zdanie naszych czytelników. Zachęcamy Was do wyrażania własnych opinii i dyskusji w mediach społecznościowych. Jesteśmy też otwarci na wymianę argumentów. Wspólnie budujmy i wspierajmy społeczność kibiców oraz polski motorsport!

Jakub Socha
Z motoryzacją związany od dziecka. Ponoć zanim zaczął płynnie mówić, już rozpoznawał wszystkie marki samochodów podczas spacerów w wózku. Fan simracingu. Trenuje, aby przenieść umiejętności z symulatora na prawdziwe tory oraz odcinki specjalne. Najlepiej odnajduje się w roli komentatora, z czym chce związać swoją dziennikarską przyszłość.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

3 KJS Rally Park 2023 – Action by JVHD [wideo]

3 KJS Rally Park 2023 - Action by JVHD
3 KJS Rally Park 2023 to 6 przejazdów odcinka o długości 1,3 km wytyczonego w Rally Park...

Verstappen wygrywa Grand Prix Monako w zmiennych warunkach

Max Verstappen odniósł zwycięstwo w zmiennych warunkach podczas Grand Prix Monaco. Holender wyprzedził na mecie Fernando Alonso...

Miękoś wygrywa niedzielną rundę WSMP

Mariusz Miękoś wygrał oba wyścigi inauguracyjnego weekendu Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski w sezonie 2023 na Torze Poznań. Kierowca...

Osóbka z 50-punktową przewagą w Maluch Trophy

Kamil Osóbka odniósł zwycięstwo w niedzielnym wyścigu Maluch Trophy na Torze Poznań. To drugie zwycięstwo wicemistrza z...

Fotofinisz w 318is Cup PL

Michał Całek odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w sezonie 2023 cyklu 318is Cup PL. W niedzielnym wyścigu na...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here