wtorek, 28 listopada, 2023
42 numer w sklepie online, dostawa GRATIS
Strona głównaNA TOPIEMarek Suder zdyskwalifikowany z 51. Rajdu Świdnickiego

Marek Suder zdyskwalifikowany z 51. Rajdu Świdnickiego

Marek Suder i Marcin Kowalik zniknęli z tablicy wyników 51. Rajdu Świdnickiego w klasyfikacji HRSMP. Według sędziów ich Sierra RS Cosworth była niezgodna z homologacją. Cytując komunikat ZSS, w turbosprężarce zabrakło jednej łopatki.

Wydawało się Wam, że możemy rozejść się do domów i wypocząć po Rajdzie Świdnickim? Nic bardziej mylnego. Jak pokazuje komunikat ZSS, pierwsza runda Mistrzostw Polski trwa nadal… Oficjalnie, decyzją Zespołu Sędziów Sportowych załoga Suder/Kowalik została dziś zdyskwalifikowana z zawodów. Ich wyniki zostały już usunięte z oficjalnej klasyfikacji rajdu. Według oficjeli dolnośląskiego klasyka, zwycięzcy inauguracji HRSMP 2023 złamali przepisy regulaminu technicznego, zaś ich Ford Sierra RS Cosworth w barwach Malboro nie spełniał wymogów homologacji. Problemem była ilość łopatek w turbosprężarce zwycięskiego wozu.

Jak czytamy w dokumencie decyzji numer 2, „stwierdzono niezgodność samochodu załogi numer 101 z homologacją w zakresie typu zastosowanej turbosprężarki”. To wykroczenie stanowi naruszenie art. 10.3.3. FIA Międzynarodowego Kodeksu Sportowego 2023. Dalej, delegat techniczny Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski przekazał raport, według którego turbosprężarka załogi Suder/Kowalik miała mieć jedenaście, a nie dwanaście łopatek po tak zwanej „zimnej stronie”. Powołując się na przepisy dodano, że Suder i Kowalik nie mogą tłumaczyć się faktem, iż różnice w budowie turbosprężarki nie miały wpływu na osiągi ich pojazdu. Zawodnicy mogą oczywiście odwołać się od decyzji. Wydaje się jednak, że szanse na anulowanie dyskwalifikacji z rajdu są wręcz iluzoryczne.

Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie, zarówno Pana Marka, jak i Gazmot Motorsport.

fot. rajdswidnicki.pl

Krótkie zwycięstwo Gazmot Motorsport

Marek Suder i Marcin Kowalik byli najlepszą załogą pierwszej rundy HRSMP. Ekipa Gazmot Motorsport w cuglach wygrał klasyfikację generalną, pokonując duet Grzelewski/Niedbała o przeszło półtorej minuty. Podium 51. Rajdu Świdnickiego uzupełnili Piotr Zaleski oraz Piotr Szadkowski w przepięknym Porsche 911 SC RS. Dyskwalifikacja zwycięzców oznacza, że na podium meldują się Michał Łusiak i Sylwia Zaborowska, startujący w Escorcie RS Cosworth.

Pozostałe informacje o 51. Rajdzie Świdnickim znajdziecie na oficjalnej stronie imprezy. Po więcej wiadomości z odcinków Rajdowych Mistrzostw Polski zapraszamy na rallyandrace.pl.

W Rally and Race cenimy sobie zdanie naszych czytelników. Zachęcamy Was do wyrażania własnych opinii i dyskusji w mediach społecznościowych. Jesteśmy też otwarci na wymianę argumentów. Wspólnie budujmy i wspierajmy społeczność kibiców oraz polski motorsport!

Jakub Socha
Jakub Socha
Z motoryzacją związany od dziecka. Ponoć zanim zaczął płynnie mówić, już rozpoznawał wszystkie marki samochodów. Fan simracingu. Trenuje, aby przenieść umiejętności z symulatora na tory oraz odcinki specjalne. Najlepiej odnajduje się w roli komentatora.

NOWOŚCI

Peugeot 208 Rallye do kupienia tylko w jednym salonie na świecie

Peugeot 205 Rallye był ogromnym sukcesem sprzedażowym, który zaskoczył samego producenta. Zaprezentowany w 1988 roku samochód miał...

Yaris Cup – całkowicie nowa klasa w polskim Rallycrossie

W sezonie 2024 zadebiutuje zupełnie nowa klasa w Mistrzostwach Polski Rallycross. Będzie to Yaris Cup. Pucharowa klasa...

Barbórka Bis z nowymi lokalizacjami

Tydzień po 61 Rajdzie Barbórka odbędzie się Rally Barbórka Bis dla kierowców amatorów. Wydarzenie będzie organizował Witold...

Rajdy kontra wyścigi – akcja roku FIA

W RALLY and RACE kochamy jednakowo rajdy i wyścigi. Zdarza się jednak, że trzeba wybrać jedno z...

61 Rajd Barbórka na żywo w TVN Turbo – harmonogram relacji

Tegoroczna edycja 61. Rajdu Barbórka ponownie będzie transmitowana na żywo. Jednak nie wszystkie odcinki. Będą trzy wejścia...

NAJPOCZYTNIEJSZE