Rajd Wisły zgarniają Tom Kristensson i Andreas Johansson

414

Szwedzki duet tryumfuje na odcinkach Rajdu Wisły 2022. Załoga Hyundaia wygrała aż osiem z dziesięciu odcinków specjalnych. Podium uzupełnili Grzegorz Grzyb i Adam Binięda oraz na trzeciej pozycji Kacper Wróblewski i Jakub Wróbel.

Kristensson i Johansson nie mieli sobie równych podczas dzisiejszego etapu. Reprezentanci KOWAX 2BRALLY Racing wystartowali do etapu z przewagą niespełna 9 sekund, a ukończyli dokładając ponad minutę kolejnej z załóg. Do końca toczył się bój o drugą pozycję, którą do dziewiątego odcinka specjalnego zajmowali Wróblewski i Wróbel. Zwycięzcy pierwszej tegorocznej rundy RSMP zmagali się dzisiaj z problemami z silnikiem i ostatecznie uplasowali się na najniższym stopniu podium. Drugie miejsce wywalczyli Grzyb i Binięda, którzy zachowali szanse na walke o tytuł mistrzowski.

Za podium uplasowali się Zbigniew Gabryś i Daniel Dymurski (+3:38,1 s, Škoda Fabia Rally2 Evo), którzy szanse na podium stracili podczas finałowego Power Stage, gdy wypadli z trasy i długo szukali drogi wyjazdowej z pola. W pierwszej piątce sklasyfikowani zostali także Łukasz Byśkiniewicz i Daniel Siatkowski (+5:32,7 s), którzy zadebiutowali w nowym dla siebie samochodzie, Škodzie Fabii Rally2 Evo.

Wysokie szóste miejsce zajęli jadący Fordem Fiestą Rally3 Kamil Bolek i Łukasz Jastrzębski (+6:34,8 s), wygrywając klasę 3. Za nimi uplasowali się Adam Sroka i Patryk Kielar, zwycięzcy kategorii 2WD oraz klasy 4 (+8:45,6 s, Peugeot 208 Rally4). Do dziewiątego odcinka specjalnego w tej kategorii prowadzili Jacek Sobczak i Michał Marczewski (Porsche 911 GT3), jednak problemy na trasie skutkowały sporą stratą i wypadnięciem z pierwszej dziesiątki. Ta próba okazała się również pechowa dla Jarosława i Marcina Szejów, których Hyundai i20 R5 uległ awarii. Do tego momentu zajmowali dobre, czwarte miejsce w generalce.

Ósmą pozycję zajęli goście z Czech, Petr Zedník i Olga Zedníková, tracąc 10:04,7 s (Ford Fiesta Rally2), dziewiątą Marcin Kowal i Sebastian Lenkowski (+10:59,6 s, Ford Fiesta Rally3). Pierwszą dziesiątkę zamknęli Marek Nowak i Adam Grzelka (+12:14,4 s, Opel Corsa Rally4).