Słodko-gorzki debiut Matulki i Dymurskiego w Rajdowych Mistrzostwach Świata

W niedzielne popołudnie zakończył się 71. Rajd Szwecji będący drugą rundą Rajdowych Mistrzostw Świata i pierwszym etapem rywalizacji w kategorii FIA Junior WRC. Na starcie wśród juniorów pojawiła się załoga LOTTO Matulka Rally Team w składzie Jakub Matulka i Daniel Dymurski. Dla Polaków nie był to łatwy debiut na trasach światowego czempionatu, ale na pewno mogą być dumni z zaprezentowanego tempa i pierwszego wygranego odcinka specjalnego w JWRC.

Jakub Matulka i Daniel Dymurski zadebiutowali wspólnie na odcinkach specjalnych Rajdowych Mistrzostw Świata. W Rajdzie Szwecji, który był rundą inaugurującą zmagania w kategorii FIA Junior WRC, mimo kilku przygód Polacy zaprezentowali się z naprawdę dobrej strony. Do szczególnie udanych mogą zaliczyć piątkowe przedpołudnie, gdy na OS3 Norrby (12,36 km) zanotowali najlepszy czas w swojej kategorii i wśród wszystkich załóg poruszających się samochodami Rally3. Dla Polskiej załogi był to wiec pierwszy wygrany odcinek specjalny i ważny punkt do klasyfikacji sezonowej mistrzostw. Dobre wyniki na trzech odcinkach pętli pozwoliły naszym reprezentantom zniwelować straty i wskoczyć do pierwszej piątki swojej kategorii w generalce rajdu. Niestety jeszcze tego samego dnia, po dachowaniu na popołudniowej pętli, nasi reprezentanci musieli wycofać się piątkowej rywalizacji w rajdzie, otrzymując karę czasową za nieukończone odcinki.

Do rywalizacji załoga LOTTO Matulka Rally Team powróciła w sobotę rano. Na początku dnia Kuba i Daniel nie mogli odnaleźć właściwego rytmu. Już na pierwszym oesie utknęli w zaspie, ale przy pomocy kibiców wrócili na trasę, tracąc jednak przy tym tylny spojler w ich Fordzie Fiesta Rally3. Natomiast na ostatniej próbie w pętli, pod sam koniec odcinka, po uderzeniu w leżący na drodze kamień, uszkodzili drążek kierowniczy. Planowany serwis zdecydowanie pomógł zarówno rajdówce, jak i duetowi LOTTO Matulka Rally Team. Aktualni mistrzowie Polski w klasie 3 na drugiej sobotniej pętli zaprezentowali solidne tempo, kończąc wszystkie cztery oesy w pierwszej piątce swojej kategorii, a aż trzy z nich w czołowej trójce. Szczególnie dobra w wykonaniu Polaków była próba OS15 Umeå (10,08 km), na której zanotowali drugi czas.

Finałowym dniem zmagań w 71. Rajdzie Szwecji tradycyjnie była niedziela. Przed południem Matulka i Dymurski dwukrotnie przejechali najdłuższy tego dnia ponad 25-kilometrowy odcinek specjalny Västervik, notując na mecie odpowiednio siódmy i szósty czas. Całe zawody zamknęła, znana z soboty próba Umeå, na której Polacy uzyskali szósty czas w kategorii Junior WRC.

– „Start w Rajdzie Szwecji to dla nas na pewno niesamowite doświadczenie. Spodziewałem się, że nie będzie łatwo i wcale się nie pomyliłem. To był trudny, ale udany debiut w rundzie Rajdowych Mistrzostw Świata. Mieliśmy trochę problemów i przydarzyły się błędy. Jestem jednak zadowolony, bo mimo trudności udało nam się kilka razy zaprezentować dobre tempo i zaznaczyć swoją obecność w mistrzostwach pierwszym wygranym oesem w kategorii Junior WRC. Mam już sporo wniosków po tym rajdzie, wiem, nad czym musimy pracować. Na pewno dalej będziemy starać się uczyć rajdów na tym poziomie i już nie mogę się doczekać kolejnego startu w Chorwacji. Dziękuję bardzo Danielowi oraz mechanikom M-Sport Poland. Równie mocno dziękuję za wsparcie naszym kibicom oraz partnerom, bez których nie byłoby nas tutaj” – podsumował pierwszy start w Rajdowych Mistrzostwach Świata Jakub Matulka, Rajdowy Samochodowy Mistrz Polski w klasie 3.

Kolejną rundą Rajdowych Mistrzostw Świata Juniorów będzie asfaltowy Rajd Chorwacji rozgrywany 18-21 kwietnia.

Starty Jakuba Matulki wspiera Totalizator Sportowy właściciel marki LOTTO, a także Złomex S.A., TG Recycling, DB Logistic oraz Park Poniwiec.

Nieoficjalne wyniki 71. Rajdu Szwecji w kategorii FIA Junior WRC:

1. Mille Johansson/Johan Grönvall (Ford Fiesta Rally3) 2:49:38,8 s.
2. Romet Jürgenson/Siim Oja (Ford Fiesta Rally3) +48,9 s.
3. Eamonn Kelly/Conor Mohan (Ford Fiesta Rally3) +4:00,9 s.
4. Raúl Hernández/José Murado González (Ford Fiesta Rally3) +4:29,2 s.
5. Tom Rensonnet/Loïc Dumont (Ford Fiesta Rally3) +7:00,1 s.
6. Gerardo V. Rosselot/Marcelo Brizio (Ford Fiesta Rally3) +10:44,2 s.
7. Petr Borodin/Roman Cheprasov (Ford Fiesta Rally3) +10:44,2 s.
8. Taylor Gill/Daniel Brkic (Ford Fiesta Rally3) +12:30,1 s.
9. Norbert Maior/Francesca Maria Maior (Ford Fiesta Rally3) +12:30,7 s.
10. Max Smart/Cameron Fair (Ford Fiesta Rally3) +13:41,3 s.
11. Roberto Blach Jr./Mauro Barreiro (Ford Fiesta Rally3) +19:58,9 s. [SR]
12. Nataniel Bruun/Pablo Olmos (Ford Fiesta Rally3) +36:55,2 s. [SR]
13. Andre Martinez M./ Guillermo Sierra O. (Ford Fiesta Rally3) +45:56,2 s. [SR]
14. Abdullah Al-Rawahi/Ata Al-Hmoud (Ford Fiesta Rally3) +57:17,0 s. [SR]
15. Jakub Matulka/Daniel Dymurski (Ford Fiesta Rally3) +1:08:52,3 s. [SR]

Klasyfikacja generalna FIA Junior WRC po Rajdzie Szwecji (1/5):

1. Johansson/Grönvall – 33 pkt.
2. Jürgenson/Oja – 21 pkt.
3. Kelly /Mohan – 15 pkt.
4. Hernández/González – 13 pkt.
5. Rensonnet/Dumont – 10 pkt.
6. Rosselot/Brizio – 9 pkt.
7. Borodin/Cheprasov – 6 pkt.
8. Gill/Brkic – 4 pkt.
9. N. Maior/F. Maior – 3 pkt.
10. Smart/Fair – 1 pkt.
11. Matulka/Dymurski – 1 pkt.