czwartek, 2 lutego, 2023
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaNA TOPIEStawka VAT na paliwo wzrośnie. Daniel Obajtek obiecuje ceny "po staremu"

Stawka VAT na paliwo wzrośnie. Daniel Obajtek obiecuje ceny „po staremu”

Stawka VAT na paliwo wraca do 23 proc. od stycznia 2023 r. Wielu kierowców zastanawia się, jakie ceny zastaną na stacjach benzynowych po imprezie sylwestrowej. Daniel Obajtek zapewnia, że nie ma powodów do obaw.

Stawka VAT na paliwo wraca do starej stawki. W międzyczasie politycy wielokrotnie zarzekali się, że podniesienie stawki podatku dla różnych produktów nie wpłynie na ich ceny. Życie pokazuje, że przedsiębiorcy próbują w ten sposób odbijać sobie straty i przenoszą odpowiedzialność za decyzje polityków na konsumentów.

Zobacz: VAT na paliwo wraca do 23 proc. w 2023 r. [AKTUALIZACJA]

Jednak tym razem ma być zupełnie inaczej – twierdzi prezes Orlenu. Wygłosił nawet w tej sprawie swoje stanowisko korzystając z wizyty TVP Info.

– Powrót VAT-u zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej nie powinien mieć istotnego wpływu na paliwa na naszych stacjach. Zrobimy wszystko, żeby te paliwa były na podobnym poziomie i słowa dotrzymamy. – powiedział Daniel Obajtek.

Podobne wypowiedzi cytuje również Polska Agencja Prasowa.

– Zrobimy wszystko, żeby ceny paliw kształtowały się na podobnym do obecnego i stabilnym poziomie. Pragnę też wszystkich uspokoić, że paliwa w Polsce nie zabraknie i nie ma potrzeby, aby kupować paliwa na zapas. – poinformował w komunikacie prasowym.

Przeczytaj koniecznie: Ceny paliwa na polskich stacjach w 2022 roku. Polacy dostali mocno po kieszeni

O zapasy paliwa nie musimy się martwić, ale nikt nie zagwarantuje, że ceny będą podobne. Stąd coraz większy ruch przy dystrybutorach. Prezes Obajtek tłumaczy, że stabilność cen gwarantuje odporność koncernu na rynkowe zmiany, mocniejszą złotówkę czy spadek cen ropy na globalnym rynku.

– Połączony multienergetyczny koncern jest bardziej odporny na wahania koniunktury w poszczególnych segmentach swojej działalności. Efekty synergii realizowanych fuzji są już widoczne w obszarach zakupu ropy i gazu, logistyki i optymalizacji kosztów produkcji. Dzisiaj w Polsce kierowcy mogą tankować najtaniej spośród większości krajów Unii Europejskiej i robimy wszystko, żeby to się nie zmieniło. – tłumaczy Daniel Obajtek.

VAT na paliwo. Jakie ceny w styczniu 2023 roku?

Analitycy serwisu e-petrol.pl nie zgadzają się z tym stanowiskiem. Średnie ceny oleju napędowego w okresie od 1 do 8 stycznia 2023 r. wyniosą prawdopodobnie 7,84 – 7,99 zł za litr. Tymczasem aktualne ceny to to średnio 7,66 zł.

Benzyna 95 podrożeje z 6,53 zł za litr do 6,68 – 6,83 zł. Cena gazu LPG również nie zapowiadają trendu spadkowego. Analitycy przewidują wzrost cen z 2,91 zł do 2,99 – 3,10 zł za litr.

Jedynie ceny benzyny 98 mogą się pokryć z obietnicami prezesa. W tym przypadku przewiduje się poziom cen na poziomie 7,25 – 7,39 zł. Aktualna średnia wynosi 7,26 zł za litr.

 

 

Jędrzej Stoner
Redaktor. Lubi wysokie obroty, sztywne zawieszenia, krótkie przełożenia, kosmiczne przyspieszenia.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

FIA uruchamia proces aplikacyjny dla nowych zespołów Formuły 1

Międzynarodowa Federacja Samochodowa poinformowała o uruchomieniu procesu aplikacyjnego, który pozwoli dołączyć do stawki F1 nowym zespołom. Każdy...

Załoga Postawka/Postawka w czołówce Monte-Carlo Historique

Postawka
Jubileuszowy, 25. Rallye Monte-Carlo Historique już za nami. Tegoroczna edycja okazała się wielki sukcesem dla biało-czerwonych. Na...

Prema ogłasza skład LMP2. Rosjanin zamiast Kubicy

Prema ogłasza skład w LMP2
Prema startuje kolejny sezon w Długodystansowych Mistrzostwach Świata FIA. W barwach włoskiego sezonu, w którym w ubiegłym...

McRae wystartuje w ERC. Trzecie pokolenie rajdowego klanu

McRae
McRae to nazwisko, którego nie trzeba specjalnie przedstawiać w świecie rajdów. W tym sezonie w Rajdowych Mistrzostwach...

Kalendarz Tarmac Masters 2023

Tarmac
Przed nami ósmy sezon sportowej rywalizacji w ramach cyklu Tarmac Masters. Tegoroczna batalia zyska jednak nowy, istotny...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here