czwartek, 19 maja, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaAktualnościSubaru Impreza 22B skonfiskowana przez rząd. Trafiła na aukcję

Subaru Impreza 22B skonfiskowana przez rząd. Trafiła na aukcję

Subaru Impreza WRX STI w wyjątkowo rzadkiej wersji 22B to prawdziwy rarytas. Na aukcję trafił egzemplarz o bardzo wyjątkowej historii. Został bowiem skonfiskowany przez australijski rząd za przestępstwa.

Subaru zbudowało niewiele ponad 400 sztuk tego specjalnego modelu. Według informacji pozyskanych przez zagraniczne źródła – ten konkretny egzemplarz ma wybity numer 132. Do sprzedaży nie trafił jednak z rąk prywatnego kolekcjonera, tylko za pośrednictwem „organu zarządzającego aktywami płynnymi” w imieniu rządu federalnego Australii.

Subaru Impreza WRX STi 22B
Subaru Impreza WRX STi 22B

Samochód został skonfiskowany na podstawie przepisów dotyczących „dochodów z przestępstwa”. Nie wiadomo dokładnie, o jakie przestępstwa chodzi, ale trafił w rządowe ręce z zestawem innych egzotycznych pojazdów w połowie 2017 roku.

Zobacz: Nowe Subaru WRX w wersji 22B! Czy jest szansa na ten model?

W ogłoszeniu nie zdradzono zbyt wielu szczegółów na temat jego wcześniejszej historii. Nie jest znany jego przebieg. To jednak nie zniechęciło potencjalnych nabywców do wzięcia udziału w licytacji. Kilka dni po uruchomieniu aukcji online cena samochodu przekroczyła 116 tys. dolarów. Warto zaznaczyć, że do końca licytacji pozostały jeszcze trzy tygodnie.

Subaru Impreza WRX STi 22B
Subaru Impreza WRX STi 22B

Specjalna wersja imprezy oznaczona kodem 22B (liczba 555 w systemie szesnastkowym) powstała, żeby uczcić 40. urodziny marki spod znaku plejad. Produkcja przeznaczona na Japonię liczyła 400 egzemplarzy. Oprócz tego na rynek brytyjski trafiło 16 egzemplarzy, a także 5 sztuk do Australii.

Przeczytaj koniecznie: Koniec Subaru WRX STi. Co z następcą?

Nieoficjalnie mówi się o kilku egzemplarzach przedprodukcyjnych. Wszystkie samochody miały kierownicę po prawej stronie. Ten egzemplarz trafił na Antypody z Japonii, gdzie został po raz pierwszy zarejestrowany w 2008 roku.

Subaru Impreza WRX STi 22B
Subaru Impreza WRX STi 22B

Pod maską pracuje czterocylindrowy bokser o pojemności 2,2 litra. Maksymalna moc to 280 KM, a szczytowy moment obrotowy wynosi 363 Nm. Cała moc jest przekazywana na wszystkie koła za pośrednictwem 5-biegowej przekładni manualnej.

Błażej Boner
Redaktor z powołania z kilkoma milionami kilometrów za kółkiem na koncie. Gdy przestaje pisać to pstryka, a gdy przestaje pstrykać to kręci (nie tylko kółkiem). Lubi się ścigać sam ze sobą, ale zawsze przegrywa.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

eWRC-results i DirtFish łączą siły

Pod koniec lutego tego roku portal eWRC-results.com zawiesił swoją działalność z powodu braku funduszy. Pisaliśmy o tym...

Porsche 911 Turbo S – spodnie do zadań specjalnych

Od kilku dekad Porsche wyznacza standardy w trudnej sztuce łączenia luksusu z niewyobrażalnymi wręcz osiągami. Wszystko to...

Rajd Portugalii 2022 – wypadek na zapoznaniu

Rajd Portugalii 2022 już w najbliższy weekend i już mamy pierwszą groźną sytuację podczas zapoznania. Na jednej...

19. Wyścig Górski Prządki – harmonogram

19. Wyścig Górski Prządki Valvoline wystartuje już w ten weekend. Na jednej trasie rozegrane zostaną trzy imprezy....

Filip Pindel i Krzysztof Pietruszka przed największym wyzwaniem sezonu 2022

Niespełna dwa tygodnie od zakończenia rywalizacji w Klatovy, cała stawka Mistrzostw Czech przygotowuje się do walki o...

NAJPOCZYTNIEJSZE