środa, 1 lutego, 2023
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaAktualnościSubaru Impreza 22B skonfiskowana przez rząd. Trafiła na aukcję

Subaru Impreza 22B skonfiskowana przez rząd. Trafiła na aukcję

Subaru Impreza WRX STI w wyjątkowo rzadkiej wersji 22B to prawdziwy rarytas. Na aukcję trafił egzemplarz o bardzo wyjątkowej historii. Został bowiem skonfiskowany przez australijski rząd za przestępstwa.

Subaru zbudowało niewiele ponad 400 sztuk tego specjalnego modelu. Według informacji pozyskanych przez zagraniczne źródła – ten konkretny egzemplarz ma wybity numer 132. Do sprzedaży nie trafił jednak z rąk prywatnego kolekcjonera, tylko za pośrednictwem „organu zarządzającego aktywami płynnymi” w imieniu rządu federalnego Australii.

Subaru Impreza WRX STi 22B
Subaru Impreza WRX STi 22B

Samochód został skonfiskowany na podstawie przepisów dotyczących „dochodów z przestępstwa”. Nie wiadomo dokładnie, o jakie przestępstwa chodzi, ale trafił w rządowe ręce z zestawem innych egzotycznych pojazdów w połowie 2017 roku.

Zobacz: Nowe Subaru WRX w wersji 22B! Czy jest szansa na ten model?

W ogłoszeniu nie zdradzono zbyt wielu szczegółów na temat jego wcześniejszej historii. Nie jest znany jego przebieg. To jednak nie zniechęciło potencjalnych nabywców do wzięcia udziału w licytacji. Kilka dni po uruchomieniu aukcji online cena samochodu przekroczyła 116 tys. dolarów. Warto zaznaczyć, że do końca licytacji pozostały jeszcze trzy tygodnie.

Subaru Impreza WRX STi 22B
Subaru Impreza WRX STi 22B

Specjalna wersja imprezy oznaczona kodem 22B (liczba 555 w systemie szesnastkowym) powstała, żeby uczcić 40. urodziny marki spod znaku plejad. Produkcja przeznaczona na Japonię liczyła 400 egzemplarzy. Oprócz tego na rynek brytyjski trafiło 16 egzemplarzy, a także 5 sztuk do Australii.

Przeczytaj koniecznie: Koniec Subaru WRX STi. Co z następcą?

Nieoficjalnie mówi się o kilku egzemplarzach przedprodukcyjnych. Wszystkie samochody miały kierownicę po prawej stronie. Ten egzemplarz trafił na Antypody z Japonii, gdzie został po raz pierwszy zarejestrowany w 2008 roku.

Subaru Impreza WRX STi 22B
Subaru Impreza WRX STi 22B

Pod maską pracuje czterocylindrowy bokser o pojemności 2,2 litra. Maksymalna moc to 280 KM, a szczytowy moment obrotowy wynosi 363 Nm. Cała moc jest przekazywana na wszystkie koła za pośrednictwem 5-biegowej przekładni manualnej.

Jędrzej Stoner
Redaktor. Lubi wysokie obroty, sztywne zawieszenia, krótkie przełożenia, kosmiczne przyspieszenia.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Pierwsza runda Pucharu Świata przed Hołowczycem i Kurzeją

Nieco ponad dwa tygodnie po tym, jak w Arabii Saudyjskiej gościł najbardziej wymagający Rajd Dakar, jaki kiedykolwiek...

Viaplay rezygnuje z darmowych transmisji. Stacja zmienia zdanie

Viaplay rezygnuje z darmowych transmisji
Viaplay od tego sezonu nabyło prawa do transmisji F1. Stacja obiecywała udostępnić wybrane wyścigi oraz skróty za...

Pierwsza prezentacja. Haas zaprezentował barwy na sezon 2023 F1

Amerykański zespół Haas jako pierwszy ze stawki Formuły 1 zaprezentował barwy ekipy na tegoroczny sezon Grand Prix....

Kimi Raikkonen nie nudzi się na emeryturze. Spłodził kolejnego potomka

Kimi Raikkonen i jego rodzina
Kimi Raikkonen zapowiadał, że zamierza poświęcać więcej czasu rodzinie. Owoce jego obietnic można zobaczyć na najnowszym zdjęciu...

Toyota pracuje nad sportową odmianą… Priusa?

Toyota
Samochody z motorsportowym "zacięciem'' i... kilkoma dodatkami prosto z wyczynowych wersji sprzedają się jak ciepłe bułeczki. Nic...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here