piątek, 2 czerwca, 2023
Strona głównaWyścigiWEC - obiecujący prolog Kubicy, słabe czasy IEC

WEC – obiecujący prolog Kubicy, słabe czasy IEC

Oficjalny prolog sezonu 2023 FIA WEC zakończony. Testy na torze Sebring padły łupem Toyoty, która zdominowała klasę Hypercar. W kategorii LMP2 ze znakomitej strony pokazała się ekipa Orlen Team WRT. Na uwagę zasługuje zwłaszcza tempo Roberta Kubicy!

Sesje testowe przed startem tegorocznych zmagań WEC rozegrano na obiekcie Sebring, który już za kilka dni stanie się gospodarzem pierwszej rundy sezonu. Prolog składał się z czterech partii – dwie rozegrano w sobotę, dwie w niedzielę. Sumarycznie zawodnicy mogli sprawdzać swoje maszyny przez około dwanaście godzin. Stawka powróci do jazdy już w środę, a wyścig 1000 Miles Sebring zostanie rozegrany w najbliższy piątek, (start o 17:00).

Naturalnie, na torze pojawił się Robert Kubica, który po raz kolejny związał się z belgijskim zespołem WRT. Robert był najszybszym kierowcą swojej drużyny, co daje nam nadzieję na naprawdę obiecujący sezon w Długodystansowych Mistrzostwach Świata. Znacznie gorzej poradził sobie rodzimy Inter Europol Competition… „Piekarze” notowali słabsze czasy, zaś w pierwszej sesji byli najwolniejszą załogą w kategorii aut LMP2 (aż 0,671 sekundy straty).

WEC
fot FIA WEC – oficjalny profil Facebook

Kubica liderem Orlen Team WRT

W grupie Hypercar najszybsza okazała się maszyna #7 należąca do tercetu Kobayashi, Conway, Lopez. Czas 1:48:208 uzyskany w pierwszej sesji był jednocześnie najlepszym wynikiem całego weekendu. Jedynie Cadillac Racing był w stanie zagrozić dominującemu zespołowi, choć i tak trzy najlepsze rezultaty wykręcili reprezentanci stajni Gazoo Racing. GR010 Hybrid to piekielnie mocna maszyna, a przerwanie jej dominacji nie będzie łatwe. Niemniej jednak, tegoroczna stawka zagwarantuje nam gigantyczne, wyścigowe emocje!

Testy klasy LMP2 wlały w polskie serca sporo nadziei. Po pierwsze, Robert Kubica pokonał najwięcej okrążeń z całej ekipy Orlen Team WRT. Po drugie, to właśnie Polak korzystał z najświeższego ogumienia, skupiając się na walce ze stoperem. A po trzecie, Robert miał niebywałą okazję, żeby zakończyć weekend z najlepszym wynikiem w grupie… Niestety, nasz rodak przegrał o 0,250 sekundy ze „zwycięzcami” prologu – United Autosports #22. Bardzo kiepsko poradził sobie rodzimy Inter Europol Competition. „Piekarze” nie potrafili znaleźć sposobu na „złożenie” dobrego okrążenia. Warto jednak nadmienić, iż skupiali się głównie na tempie wyścigowym i testach konstrukcji. Trzymamy kciuki, aby w piątek było już znacznie lepiej, i znacznie… szybciej. A przede wszystkim, spokojnie oraz bez awarii.

Grupę LM GTE AM zdominowały maszyny Porsche. Najlepiej spisała się 911 #56 należąca do drużyny Project 1 – AO. Zaskakująco kiepskie rezultaty osiągały maszyny z Maranello.

Dokładne wyniki wszystkich sesji znajdziecie na oficjalnej witrynie internetowej FIA WEC. Po więcej emocji ze świata wyścigów długodystansowych zapraszamy na rallyandrace.pl.

Carlo Abarth
31 marca 1949 roku założyłem przedsiębiorstwo motoryzacyjne sygnowane własnym nazwiskiem. Stworzyłem dziesiątki świetnych, pełnych duszy samochodów... A dzisiaj piszę dla Rally and Race. Nie tylko o maszynach z emblematem skorpiona na masce.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Byśkiniewicz i Siatkowski dobrze nastawieni przed Rajdem Podlaskim

 Łukasz Byśkiniewicz i Daniel Siatkowski nie zwalniają tempa i już w najbliższych dniach 2-3 czerwca wystartują w...

Kajetanowicz i Szczepaniak z czwartym czasem na otwarcie 
Rajdu Sardynii!

Tłumy kibiców dopingowały zawodników podczas rozpoczynającego Rajd Sardynii super odcinka specjalnego Olbia - Cabu Abbas. Próba o...

DHL i F1 zmniejszą o 60% emisję CO2

brand_DHL_Barcelona_curcuit
Partner logistyczny Formuły 1 firma DHL wprowadza od europejskiej części sezonu ciężarówki transportujące sprzęt, które w całości...

Ferrari z dużym pakietem poprawek na Grand Prix Hiszpanii

SF-23 podczas testów w Bahrajnie
Scuderia Ferrari podczas zbliżającego się Grand Prix Hiszpanii przywiezie na tor pod Barceloną pierwszy duży pakiet poprawek....

Szymon Piotrowski: „Jadę po mistrzowski tytuł w WSMP!”

Szymon Piotrowski potwierdza swoje mistrzowskie aspiracje w WSMP! Zawodnik Automobilklubu Wielkopolski rozpoczął kampanię 2023 od zwycięstwa i...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here