środa, 6 grudnia, 2023
42 numer w sklepie online, dostawa GRATIS
Strona głównaNA TOPIEWRC2 - Kajetanowicz i Szczepaniak kończą sezon na podium

WRC2 – Kajetanowicz i Szczepaniak kończą sezon na podium

Niestety, w nocy potwierdziły się nasze obawy co do układu sił w WRC2. Załoga Orlen Teamu uszkodziła klatkę swojej Skody i nie wróci do rywalizacji w Japonii. Oznacza to, że Kajetanowicz i Szczepaniak zakończą sezon na trzecim miejscu. O tytuł mistrza świata WRC2 zawalczą więc Andreas Mikkelsen oraz Emil Lindholm.

Ciężko jest zebrać myśli. W wielu polskich domach była to ponura, nieprzespana noc. Dla nas również. Niestety, powoli dochodzi do nas to, co wydarzyło się na drugiej próbie Rajdu Japonii. Kajetanowicz i Szczepaniak popełnili błąd na wyjściu z tunelu Isegami, i z impetem uderzyli w słup. Wyrwane zawieszenie pozbawiło naszych rodaków jakichkolwiek szans na wymarzony tytuł rajdowych mistrzów świata WRC2. Nieco później spełnił się najczarniejszy scenariusz – naruszona konstrukcja klatki bezpieczeństwa zmusiła drużynę Orlen Teamu do wycofania się z rywalizacji. Tym samym dalsza matematyka traci dziś sens. „Kajto” kończy tegoroczną kampanię na trzecim miejscu w grupie, oddając tytuł w ręce ekipy Toksportu.

WRC2
fot. ewrc-results.com

Słodki rok, gorzki finisz

Dziś o poranku poznaliśmy kulisy tej kraksy, w sieci pojawiły się też pierwsze materiały filmowe. Otrzymaliśmy także naprawdę obszerny komentarz od samego Kajetanowicza:

Przystępując do Rajdu Japonii wiedziałem, że nie będzie tu miejsca na kalkulacje. I od samego początku będziemy musieli podjąć nieco większe ryzyko. Z takim nastawieniem przystąpiliśmy do pierwszego, piątkowego odcinka, który jednocześnie okazał się dla nas ostatnim w tym, mimo wszystko, bardzo udanym sezonie… Na szesnastym kilometrze uszkodziliśmy naszą rajdówkę, powrót do rywalizacji okazał się niemożliwy. Chyba nigdy tak trudno nie przyszło mi powiedzieć, że „takie właśnie są rajdy”. Jestem rozczarowany, ale dumny z całego mojego zespołu, bo wykonaliśmy w tym sezonie fantastyczną pracę.

Tego oraz czwartego z rzędu podium na koniec sezonu Rajdowych Mistrzostw Świata nikt nam nie odbierze. Wiele miesięcy temu, jak Dawid rzuciliśmy wyzwanie Goliatowi, walcząc z najlepszymi załogami globu oraz fabrykami. Mamy świadomość, że wracamy z tej walki do domu z tarczą. Dziękuję za cały sezon naszym kibicom, partnerom, którzy tak jak ja przeżywali, i emocjonowali się każdym kilometrem tegorocznej rywalizacji – bez Was nie byłoby nas tutaj. Dziękuję również mojej rodzinie za nieustanne wsparcie, wyrozumiałość. Choć to dla mnie trudne, moja miłość do rajdów nie gaśnie. I póki to uczucie będzie mnie zagrzewało do walki, to w pełni zmotywowany będę stawał na starcie każdego odcinka”.

Do zobaczenia, „Kajto”!

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak zaliczyli maksymalną liczbę startów w WRC2, pojawiając się na listach aż siedmiu imprez. Biało-czerwona załoga wygrała Rajd Safari i trzykrotnie finiszowała na drugim miejscu (Chorwacja, Portugalia, Nowa Zelandia). Rajd Estonii zakończyli na piątej lokacie, zaś w Hiszpanii na ostatnim PKC zameldowali się o jedno oczko niżej. Niestety, wizyta w Japonii będzie tylko przykrym wspomnieniem, nasi rodacy nie zostaną sklasyfikowani. Ostatecznie Kajetanowicz oraz Szczepaniak zapisali na swoje konto aż 104 punkty, zapewniając sobie wirtualny, brązowy medal kategorii WRC2.

Pozostaje nam czekać na finał pojedynku Lindholm/Mikkelsen. Gdyby Rajd Japonii 2022 zakończył się właśnie teraz, z mistrzowskiej korony cieszyliby się… zawodnicy z Finlandii. Wielu emocji dostarcza batalia w królewskiej klasie Rally1. Najważniejszym wydarzeniem całego etapu były ogromny dramat Daniego Sordo. Jego Hyundai i20N doszczętnie spłonął. Aktualną klasyfikację Rajdu Japonii znajdziecie oczywiście na oficjalnej stronie cyklu WRC.

Jakub Socha
Jakub Socha
Z motoryzacją związany od dziecka. Ponoć zanim zaczął płynnie mówić, już rozpoznawał wszystkie marki samochodów. Fan simracingu. Trenuje, aby przenieść umiejętności z symulatora na tory oraz odcinki specjalne. Najlepiej odnajduje się w roli komentatora.

NOWOŚCI

SuperOES Toru Kielce wspiera juniorów! Ich opiekunem Miko Marczyk

Automobilklub Kielecki organizujący SuperOES na Torze Kielce wzmacnia wsparcie dla juniorów, których opiekunem zostanie topowy polski kierowca...

Zielona Oliwka kończy sezon 2023 zwycięstwem na Karowej

Hubert Kowalczyk i Jarosław Hryniuk zakończyli sezon 2023 w najlepszy możliwy sposób. Załoga Peugeota 208 Rally4 zajęła...

Andreas Mikkelsen potwierdził rozstanie ze Skodą i Toksportem?

Mikkelsen
W ostatnich dniach internet aż huczy od plotek o ewentualnym powrocie świeżo upieczonego czempiona WRC2 na łono...

Szilveszter Rallye (Rajd Sylwestrowy) – kultowa impreza na Węgrzech

Rajd Sylwestrowy
Kultowa węgierska impreza Szilveszter Rallye, w Polsce znana potocznie jako "Rajd Sylwestrowy" pojedzie w dniach 27-29 grudnia.

Czy będzie czwarty sezon Farmy Clarksona? Sam Jeremy Clarkson zdradza prawdę

Czy będzie czwarty sezon Farmy Clarksona? Jeremy Clarkson Clarksons Farm farma Clarksona
Czy będzie czwarty sezon Farmy Clarksona? Główny bohater - Jeremy Clarkson nie ukrywa odpowiedzi na to pytanie. Nie...

NAJPOCZYTNIEJSZE