Kierowca wyścigowy buduje latający samochód

170
Fot. Jetson

Były kierowca BMW is Cup Tomasz Patan jest twórcą latającego pojazdu Jetson One. Projekt zbliża się do realizacji i sprzedano już pierwsze egzemplarze.

Jetson One, przez niektórych nazywany latającym samochodem, to pojazd typu eVTOL, czyli startujący i lądujący pionowo, o napędzie elektrycznym.

Patan założył firmę w 2017 roku wspólnie ze szwedzkim wspólnikiem Peterem Ternströmem. Od tamtej pory firma poczyniła ogromne postępy, finalizując projekt do etapu pozwalającego na uruchomienie sprzedaży. Jetson One otrzymał również pierwsze pozwolenia na loty poza ściśle ograniczoną dla celów testowych przestrzenią powietrzną.

Zaprojektowany przez Patana pojazd o mocy 88 kilowatów został zbudowany na aluminiowej ramie inspirowanej klatką bezpieczeństwa z samochodów wyścigowych. Konstrukcja waży zaledwie 86 kilogramów i pozwala na latanie przez 20 minut z maksymalną prędkością ograniczoną do 102 km/h i na maksymalnej wysokości 1,5 kilometra. Na pokładzie pomieści się tylko jedna osoba, ważąca nie więcej niż 95 kg.

Fot. Jetson

Do tej pory sprzedano już 300 egzemplarzy wycenionych na 98 tysięcy dolarów. Jetson pozyskał także 15 milionów dolarów finansowania, a jednym ze wspierających projekt jest artysta will.i.am, znany m.in. z utworów powstałych we współpracy z Formułą 1.

Podobają się Tobie nasze newsy? Obserwuj RALLY and RACE także na Google News.