wtorek, 26 października, 2021
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaNA TOPIERajd Azorów 2021 - podsumowanie

Rajd Azorów 2021 – podsumowanie

Andreas Mikkelsen zwycięża w Rajdzie Azorów 2021! Podczas drugiego etapu oddał tylko dwa odcinki specjalne na rzecz Daniego Sordo, który zanotował drugie miejsce w generalce.

Rajd składał się z 13 OSów, o łącznej długości 201.74 km po nawierzchniach szutrowych. Pośród stawki znalazły się trzy polskie załogi: Igor Widłak/ Daniel Dymurski (Ford Fiesta Rally3), Adrian Chwietczuk / Jarosław Baran (Skoda Fabia Rally2 Evo) i Miko Marczyk / Szymon Gospodarczyk (Skoda Fabia Rally2 Evo).

Piątek

Piątek był bardzo ciężki, mgła i deszcz spowodowały, że nawierzchnia nie była tą, którą załogi zastały kilka dni wcześniej, po przylocie na miejsce. Przedzieranie się przez błotniste OSy kilka załóg przypłaciło wypadkami, w tym już na OS2 Tronqueira 1, auta uszkodzili Widłak/Dymurski i Chwietczuk/Baran.

Igor Widłak wypadek
foto: VACAT Motorsport

Pierwszy odcinek wygrali Ricardo Moura / António Costa, z przewagą nad Andreas Mikkelsen / Elliott Edmondson. Na drugim OS2 Ricardo musiał uznać wyższość duetu Alexey Lukyanuk / Alexey Arnautov, na trzecim miejscu tego odcinka zameldowali się Dani Sordo / Cándido Carrera . Mikkelsen wykręcił dziewiąty czas, spadając tym samym na piąte miejsce po dwóch odcinkach. Do końca pierwszego etapu Mikkelsen odrabiał stratę, kończąc szósty odcinek specjalny na pierwszym miejscu i przesunął się na drugą pozycję w rajdzie, za Dani Sordo. Na tym również OSie doskonałe drugie miejsce zajęli jedyni na tamten moment Polacy w stawce Marczyk/Gospodarczyk, którzy plasowali się na 6 pozycji w rajdzie, po sześciu odcinkach.

Sobota

Sobotni drugi etap rozpoczął o 9:28 czasu lokalnego OS7 Coroa da Mata 1. Widłak/Dymurski ukończyli go na 21 pozycji, Chwietczuk/Baran na 12, a Marczyk/Gospodarczyk na 6 miejscu ze stratą 18.5 sekundy do jeszcze nie lidera rajdu, ale zwycięzcy odcinka – Andreasa Mikkelsena. Ten odrabiał stratę do Sordo, która w tym momencie wynosiła 1.6 sekundy po siedmiu odcinkach. O podium przestał już marzyć Alexey Lukyanuk, który przez uszkodzone koło dojechał do mety na 24 miejscu, ze stratą 2:52.5 do zwycięzcy.

Później obserwowaliśmy już drogę do zwycięstwa Mikkelsena. Objął prowadzenie po OS8, oddajac je na chwilę Sordo po OS10 (0.5 sekundy straty), a dalej wygrał OS11, OS12 i ostatecznie po OS13 zanotował 14.8 sekundy przewagi nad Dani Sordo i kolejne 51.7 sekundy nad Efrén Llarena / Sara Fernández. Ci ostatni niepozornie piastowali czwarte miejsce w tabeli przez większość odcinków, by na koniec wyprzedzić prowadzących przez pięć pierwszych OSów pierwszego etapu, a będących na trzeciej pozycji w sobotę Ricardo Moura / António Costa.

Do pechowców drugiego etapu zaliczyć musimy na pewno załogę Lukyanuk/Arnautov, którzy po przebitej oponie i ogromnej stracie czasowej na OS7 chcieli walczyć dalej, ale się przeliczyli. Zaryzykowali zabraniem jednego zapasu, a na OS8 uszkodzili… Dwa koła, o czym pisaliśmy w krótkim newsie. Liczący się w stawce ERC Cais/Žáková również odpadli (na OS9) po uszkodzeniu chłodnicy.

Rajd nie należał do łatwych i z pewnością był mocną lekcją dla mniej doświadczonych kierowców. Niesprzyjające warunki powodowały, że opis trasy stawał się nieaktualny i liczyło się to kto odnajdzie się w danej sytuacji i prawidłowo zareaguje na to co przygotowała natura oraz auta przejeżdżające trasę wcześniej. Ogromnie cieszy bardzo dobra, piąta pozycja w generalce Polaków – Miko Marczyk / Szymon Gospodarczyk, a także ich drugie miejsce w juniorskiej klasyfikacji Michelin Talent Factory.

Mikołaj Marczyk
foto: Maciej Niechwiadowicz Photographer

Michał Kwapis
Zawodowo marketingowiec, po godzinach zatopiony w motoryzacji. Od wielu lat związany z różnymi mediami motoryzacyjnymi zarówno od strony tekstowej jak i fotograficznej.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Płonące Clio Toksportu na Rajdzie Węgier [WIDEO]

Załoga Bastien Bergounhe i Mathieu Descharne wypadła z trasy na jednym z odcinków Rajdu. Niestety, auto spłonęło...

7. runda Mistrzostw Polski Rallycross od „OdcinekSpecjalny”

Migawki z 7. rundy Mistrzostw Polski Rallycross na Autodromie Słomczyn od „OdcinekSpecjalny”. Zapraszamy do obejrzenia tego co...

Nowy dźwięk elektrycznej rajdówki

Nowy mechaniczny system, który przy okazji generuje nowe dźwięk elektrycznego auta rajdowego zbliża nas do normalności. To...

Spektakularne sytuacje na trasie Rajdu Ciudad de Pozoblanco

Zapraszamy na materiał filmowy z trasy Rajdu Ciudad de Pozoblanco 2021.

Rajd Barbórka 2021 na nowym torze!

Rajd Barbórka zawita w tym roku do zupełnie nowej lokalizacji. Areną zmagań pierwszych odcinków specjalnych będzie Autodrom...

NAJPOCZYTNIEJSZE