Rajdowe Mistrzostwa Południa – regulamin 2024

fot. Łukasz Kos Photo

Na dwa miesiące przed startem sezonu 2024 zawodnicy Rajdowych Mistrzostw Południa zobaczyli tegoroczny regulamin. Został on opublikowany przez Okręgową Komisję Sportu Samochodowego PZM Katowice.

O tym, że rajdy okręgowe przechodzą w tym roku duże zmiany, pisaliśmy już na łamach internetowego wydania RALLY and RACE. Oczywiście ma to swoje odzwierciedlenie w regulaminach poszczególnych cykli i nie inaczej jest w przypadku Rajdowych Mistrzostw Południa. W związku z tym trzeba będzie przyzwyczaić się do nowej terminologii, jaką jest Mini RO.

Zupełną nowością dla zawodników będzie wprowadzenie osobnej klasyfikacji RMP Open, przeznaczonej głównie dla samochodów FIA i PZM OPEN. Auta RallyN oraz grupy A będą rywalizować w «zwykłej» klasyfikacji generalnej.

W regulaminie pojawiła się klasa OPEN3 dla samochodów, które przechodzą do RMP z Super KJS i nie są w pełni zgodne z Grupą A, natomiast klasa PCC została zmodyfikowana tak, aby przyjąć samochody z C2 Cup. Do listy dopuszczonych samochodów dopisano również nową grupę FIA Rally5-Kit.

Śladami RSMP

Organizatorzy Rajdowych Mistrzostw Południa poszli śladami Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i wprowadzili dodatkowe punkty za ostatnią rundę sezonu, potencjalnie wydłużając i zaostrzając tym samym walkę o tytuły. Nie będzie to jednak 1,5-krotność normalnej punktacji – zamiast zwyczajowych 30 punktów, zwycięska załoga otrzyma 40 oczek.

Dodatkowe punkty, choć na dużo mniejszą skalę, będą przyznawane również podczas rund RMP nie rozgrywanych równolegle z RSMP – mowa o rajdach Nyskim i Doliny Sadu. Przekonamy się, jak wpłynie to na frekwencję. W sezonie 2024 klasyfikacja generalna będzie obliczana na podstawie sześciu najlepszych wyników z siedmiu zaplanowanych rund.

Pełną treść regulaminu Rajdowych Mistrzostw Południa 2024 znajdziecie tutaj.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata motorsportu, obserwuj serwis RALLY and RACE w Wiadomościach Google.