czwartek, 11 sierpnia, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaRajdyRally di Roma Capitale 2022: Triumf Włochów. Grzyb, Kotarba i Widłak na...

Rally di Roma Capitale 2022: Triumf Włochów. Grzyb, Kotarba i Widłak na mecie

Szósta runda sezonu FIA ERC jest już za nami. Rally di Roma Capitale należy do włoskiej ekipy – Damiano De Tomasso i Giorgia Ascalone. Podczas rajdu można było zobaczyć w akcji dwie polskie załogi.

Tegoroczna edycja Rally di Roma Capitale obchodziła okrągły jubileusz. Podczas dziesiątej rundy w historii walczono o punkty do europejskiego czempionatu. Organizatorzy przygotowali trzynaście odcinków o łącznej długości 187 kilometrów.

Rally di Roma Capitale 2022
Rally di Roma Capitale 2022

Włoska dominacja

Dwa ostatnie odcinki specjalne były stosunkowo krótkie. Odcinek Affile – Bellegra (7,34 km) zdobyli Filip Mares i Radovan Bucha. Tuż za nimi, o 1,5 sekundy wolniej przyjechali na metę Andrea Crugnola i Pietro Elia Ometto. Na trzecim miejscu zameldowali się Simone Campedelli i Tania Canton – 2,1 sekundy straty do lidera.

Zobacz: Rally di Roma Capitale dla gospodarzy

Podczas finałowej próby, rozgrywanej w formacie dodatkowo punktowanego Power Stage, zwycięzcami zostali Mares i Bucha. Natomiast na drugim miejscu ex aequo pojawili się Yoann Bonato i Benjamin Boulloud zremisowali z Crugnolą i Ometto ze stratą 0,8 sekundy.

Rally di Roma Capitale 2022
Rally di Roma Capitale 2022

Generalka należała do De Tommaso, który wygrał rundę ERC w swoim trzecim starcie – za każdym razem próbował sił właśnie w tej rundzie. Włoski mistrz „ośki” oraz najlepszy junior z 2018 roku wraz a Ascalone utrzymali ponad 10 sekundową przewagę nad drugim zespołem – Campedellim i Canton. Walka trwała do ostatnich metrów, a na trzecim miejscu podium pojawili się Bonato i Boulloud – strata 27,7 sekundy.

Występy polskich załóg

Jedna z polskich ekip – Grzegorz Grzyb i Adam Binięda zajęli ósme miejsce ze stratą do De Tommaso wynoszącą aż o 1.35,8.

Przejechałem ponad 300 rajdów, a ten był z pewnością w dziesiątce najtrudniejszych. Jesteśmy zadowoleni, mieliśmy niezłą prędkość. Mam nadzieję, że przyjadę tu w przyszłym roku

– skomentował swój występ Grzegorz Grzyb. Natomiast Łukasz i Tomasz Kotarbowie zajęli szesnaste miejsce w klasyfikacji generalnej. Strata do lidera wynosiła 6.57,5.

Rally di Roma Capitale 2022
Rally di Roma Capitale 2022 – Grzegorz Grzyb (fot. Stephano Spaletta Photo)

W kategorii ERC3 triumfował zespół w składzie Robert Virves i Hugo Magalhaes. Igor Widłak i Daniel Dymurski byli drudzy w tej kategorii (+7.52,5). Europejska „ośka”, czyli ERC4 należała w Italii do Laurenta Pelliera i Mariny Pelamourgues. Francuski zawodnik był przy okazji najlepszym juniorem.

Liderem w tym sezonie jest Llarena. Hiszpański kierowca ma na koncie 157 punktów. Na drugim miejscu uplasował się Tempestini z 79 punktami na koncie, a podium zamyka nieobecny we Włoszech Nil Solans ze stawką 70 punktów.

Siódma runda FIA ERC 2022 to Rajd Barum, który odbędzie się w ostatni weekend sierpnia.

Jędrzej Stoner
Redaktor. Lubi wysokie obroty, sztywne zawieszenia, krótkie przełożenia, kosmiczne przyspieszenia.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Pasja do motoryzacji na wyciągnięcie ręki

Prosty przepis na wspaniały spot i to jeszcze cykliczny. To efekt pracy lokalnego stowarzyszenia, które przez 10...

OPEL Astra F 1994 rok, 5 drzwi- 260 km/h [wideo]

OPEL Calibra Turbo 260 kmh
OPEL Astra F, kolor bordowy, styl dziadkowy. "Przy 290 na godzinę na autostradzie niemieckiej auto się zachowuje...

Track Masters 2022 Tor Poznań – wyniki

Za nami piąta runda cyklu Track Masters. Tym razem zawodnicy Central Europe Time Attack wrócili do domu,...

Nowy, elektryczny rekord okrążenia na Nordschleife!

Oficjalnie, Nordschleife zyskało nowego, elektrycznego króla! Lars Kern, kierowca rozwojowy Porsche pobił rekord okrążenia "zielonego piekła'' wśród...

25. Grand Prix Sopot – Gdynia Harmonogram GSMP

Przed nami wyjątkowe Jubileuszowe 25. Grand Prix Sopot – Gdynia czyli Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski nad morzem....

NAJPOCZYTNIEJSZE