Znamy wzór tablic rejestracyjnych dla rajdówek

fot. Michał Kwapis

Zmiana ustawy o ruchu drogowym i wprowadzenie w niej definicji samochodu osobowego przeznaczonego do sportu od początku wzbudza kontrowersje. Na niespełna pół roku przed ich wprowadzeniem poznaliśmy wzór tablic rejestracyjnych dla rajdówek.

O przepisach wchodzących w życie 1 czerwca tego roku, które nałożą nowe obowiązki na uczestników sportu motorowego w celu zlikwidowania «szarej strefy» pisaliśmy już wielokrotnie na łamach internetowego wydania RALLY and RACE.

Nasza redakcja usiadła do rozmów z przedstawicielami Polskiego Związku motorowego, aby zrozumieć motywy oraz ramy czasowe prowadzonych w tej sprawie działań.

Nie jest to koniec wypełniania naszej dziennikarskiej misji – wkrótce przeczytacie wypowiedzi organizatorów imprez, dla których nowe przepisy oznaczają zmiany w codziennym funkcjonowaniu.

Przeczytaj też: PZM: „Nie chcieliśmy uderzać w żadną grupę, a rozwiązać palący problem”

W kwestii samych przepisów, które nie mają jeszcze swojej finalnej formy, dokonał się właśnie istotny postęp. Opublikowany został projekt rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów, wymagań dla tablic rejestracyjnych oraz wzorów innych dokumentów związanych z rejestracją pojazdów. Znalazł się z nim wzór nowych tablic rejestracyjnych.

Przeczytaj też: PZM: „Uspokajamy, mamy rozwiązanie na „nowe” SKJS”

Jak czytamy w nowym zapisie:

Na tablicy rejestracyjnej tymczasowej jest wytłoczony numer rejestracyjny składający się z wyróżnika województwa oraz wyróżnika pojazdu:

1) barwy czerwonej na białym tle albo

2) barwy czerwonej na żółtym tle w przypadku tablicy rejestracyjnej wydawanej dla samochodu osobowego przeznaczonego do zawodów sportowych.

Wizualizacja własna

Poza określeniem barwy oraz koloru tablicy rejestracyjnej, należy zwrócić uwagę na obowiązek jej wytłoczenia. Polskie przepisy przynajmniej na początku nie będą zezwalały na stosowanie zamienników oryginalnej tablicy, jak chociażby naklejki na przedni zderzak.

Zgodnie z nowymi przepisami, samochody posiadające książkę samochodu sportowego wydaną przez polski związek sportowy będą dopuszczone do ruchu drogowego na czas trwania imprez, na drogach umożliwiających dojazd.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata motorsportu obserwuj serwis RALLY and RACE w Wiadomościach Google.